Dziurę w drodze zgłosisz przez internet?

2015-01-20 20:10:00(ost. akt: 2015-01-20 20:04:17)
Poprzez platformę można zgłaszać między innymi dziury w drogach

Poprzez platformę można zgłaszać między innymi dziury w drogach

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Dziury na drogach, niesprawne oświetlenie, zaśmiecone chodniki... Kto z nas nie dostrzega tych problemów na naszych ulicach? U większości pojawia się wtedy pytanie, kogo powiadomić, by dany problemem jak najszybciej zniknął?
Zdaniem radnej Marii Koseckiej, w rozwiązaniu tego problemu mogłoby pomóc przyłączenie Elbląga do platformy internetowej NaprawmyTo.pl.
— To platforma internetowa umożliwiająca każdemu mieszkańcowi zasygnalizowanie, poprzez zaznaczenie na planie miasta, problemu, który trzeba naprawić. Dotyczy to np. dziur w drodze, niesprawnego oświetlenia czy dzikich wysypisk śmieci — wyjaśnia radna Kosecka. — Na platformie wyróżniono pięć kategorii problemów, m.in infrastruktura, bezpieczeństwo czy budynki. Poprzez portal internetowy o zaistniałych w przestrzeni publicznej trudnościach automatycznie informowane są odpowiednie instytucje.

Do platformy w ciągu dwóch lat przystąpiło już 12 samorządów z całej Polski.
— Zgłoszono tu kilkadziesiąt tysięcy problemów, z których ponad połowę gminy rozwiązały. Z serwisu korzystają małe miasta, jak podwarszawskie Marki, ale też i duże, jak Lublin. Z województwa warmińsko-mazurskiego nie mamy jeszcze żadnego samorządu: ten region jest na naszej mapie „białą plamą” — mówi Ewa Stokłuska, koordynatorka serwisu.

Serwis został stworzony przez Fundację Batorego, Pracownię Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” i Labor. Utrzymanie na platformie jest bardzo proste. Wprawdzie ciężar organizacyjny w całości mogą wziąć na siebie urzędnicy - na to zdecydowała się np. Dąbrowa Górnicza, ale pozostałe 11 gmin zleciło tę pracę Fundacji. Jedyny koszt, jaki ponosi tu gmina, to utrzymanie serwisu. O całą resztę dba Fundacja pozostając w bieżącym kontakcie z urzędnikami.

Ile kosztowałoby przyłączenie Elbląga do serwisu? Według Ewy Stokłuski, to koszt rocznie około 750 zł. Czy Elbląg dołączy do platformy? Formalnej odpowiedzi jeszcze nie ma.
— Jest jednak dobry klimat ze strony prezydenta do tej inicjatywy i mam nadzieję, że w niedługim czasie zostanie ona uruchomiona — dodaje radna Kosecka. as



Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jestem za #1641205 | 83.21.*.* 21 sty 2015 10:27

    Prezydent obiecał na ostatniej sesji ,że temat platformy zostanie pozytywnie rozwiązany - czekamy na finał .Dobra inicjatywa ,wcześniej w tej sprawie monitował Paweł Nieczuja Ostrowski

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. mieszkaniec #1640774 | 83.25.*.* 20 sty 2015 21:07

    Jaki ma to sens jeżeli dziur i innych podobnych "atrakcji" w Elblągu nie brakuje. Brakuje "tylko" kasy na eliminowanie takich problemów. No chyba, że z diety radnej ;-)

    odpowiedz na ten komentarz