Dziury, wyboje i wyrwy. Tak się chodzi po starówce!

Henryka Kortecka

Henryka Kortecka

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

O remoncie ulic Studziennej, Wieżowej i części Rybackiej mówi się od wielu lat. I od równie wielu lat kierowcy i przechodnie zmagają się z dziurami, wybojami i wyrwami. — Uważam, że wymagają pilnej naprawy. Studzienna to góry i doliny. Potrzeba tu chociaż doraźnego remontu — mówi Henryka Kortecka, mieszkanka Elbląga.
Dziury, wyboje i wyrwy, popękana i wykruszona kostka brukowa. Ulice Wieżowa, Studzienna, część Rybackiej, a także Klasztorna i Kuśnierska od lat czekają na remont.
— Jestem wędkarzem i często przyjeżdżam na starówkę rowerem. Przez te wyrwy na Wieżowej przebiłem ostatnio obie dętki — mówi Stanisław Szklanecki.

Dokumentacja projektowa zakładająca gruntowny remont ulic: Wieżowej, Studziennej i części Rybackiej jest już gotowa. Przewiduje ona m.in. wymianę i budowę nowych nawierzchni dróg z kostki kamiennej, budowę miejsc postojowych, chodników, odwodnienie ulic, a także budowę nowego lub przebudowę istniejącego oświetlenia.

— Na podstawie przygotowanego projektu można rozpocząć prace, ale czy zadanie dojdzie do skutku? Tego nie wiemy. Wszystko bowiem rozbija się o kwestie finansowe — mówi Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
O tym, że na remont wspomnianych ulic możemy jeszcze poczekać mówił podczas styczniowej debaty budżetowej prezydent Elbląga Witold Wróblewski. W tegorocznym budżecie miasta na inwestycje drogowe na Starym Mieście nie ma bowiem zaplanowanych pieniędzy. Do tej pory starówkę w dużej mierze odrestaurowano dzięki środkom unijnym z okresu finansowania 2007-2013. Nowe nadbrzeże, Ratusz Staromiejski, remont wieży katedry oraz zagospodarowanie placu katedralnego - to zadania, na które w ciągu ostatnich siedmiu lat Elbląg pozyskał kilkadziesiąt milionów złotych.

Niestety, nowy budżet unijny nie przewiduje projektów zakładających odnowę historycznych i zabytkowych dzielnic miast Polski. — A mając na uwadze stan miejskiej kasy i ograniczone środki finansowe, to do tego typu inwestycji musimy szukać partnerów, którzy do tych zadań się dołożą — tłumaczy prezydent Wróblewski.

Więc remont staromiejskich ulic pozostaje...nadal w planach i trudno powiedzieć, kiedy to się zmieni. Elblążanie nie kryją rozczarowania.
— Spójrzmy na Studzienną, to piękna ulica i ma bruk w dobrym stanie, ale już nawierzchnia to koszmar — mówi Józef Lewandowski. — Od 1947 roku mieszkam w Elblągu i pamiętam, że po wojnie ta ulica była prawie niezniszczona. Szkoda, że tak ją zapuścili. Remont jest tu konieczny.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. egon #1642159 | 31.61.*.* 21 sty 2015 22:20

    Bruk jest zabytkowy i nie wolno go ruszać! do wikl starówka jest super to ty jesteś starówka bez szans na rewitalizację.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. wikl #1640310 | 83.20.*.* 20 sty 2015 14:55

    jakie miasto taka starówka

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  3. Łukasz23 #1640213 | 77.253.*.* 20 sty 2015 13:35

    To jest gruby nietakt! Uprzejmie proszę Redakcję o przyciśnięcie Pana Prezydenta, żeby szczegółowo wytłumaczył dlaczego na EPT i Europark znajdą się pieniądze, a na ulice w samym centrum Starówki nie, skoro podobno budżet unijny 2014-2020 nastawiony jest na REWITALIZACJĘ! Niezupełnie wierzę w twierdzenie, że "nowy budżet unijny nie przewiduje projektów zakładających odnowę historycznych i zabytkowych dzielnic miast" http://www.pb.pl/3348645,13151,bienkowsk a-rewitalizacja-jednym-z-glownych-zadan- na-lata-2014-2020

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz