Poniedziałek, 24 lutego 2020. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Wirtualny spacer po Wysoczyźnie Elbląskiej

2015-01-31 10:00:00 (ost. akt: 2015-01-31 22:39:42)

Autor zdjęcia: arch. LGD

Już teraz można odbyć wirtualną wycieczkę po zakątkach Wysoczyzny Elbląskiej. Piękne krajobrazy, liczne zabytki i pomniki przyrody, widziane na ekranie komputera, na pewno zachęcą wiele osób - gdy tylko nastaną cieplejsze dni - do odwiedzenia tej urokliwej krainy.


"Na spacer" - tak nazywa się kolejny, zrealizowany przez Lokalną Grupę Działania "Wysoczyzna Elbląska" projekt, promujący urokliwe tereny trzech gmin: Milejewa, Młynar i Tolkmicka.

— Długo szukaliśmy sposobu na ciekawą kampanię promocyjną naszego obszaru, aż zrodził się pomysł na wirtualny spacer po jego najciekawszych zakątkach — opowiada Bartłomiej Zięba, kierownik biura LGD "Wysoczyzna Elbląska". — Ogromne bogactwo historyczne i przyrodnicze tych ziem może stanowić atrakcję turystyczną nie tylko dla elblążan, ale również dla gości z dalszych zakątków kraju, a może nawet świata.


Pozostała tylko kwestia pozyskania pieniędzy na realizację zadania.

— Postanowiliśmy „zarazić” swoim pomysłem dwie inne grupy, działające na terenie naszego województwa: „Krainę Drwęcy i Pasłęki” oraz „Partnerstwo dla Warmii” i sięgnąć po fundusze unijne. I udało się. Szybko uzyskaliśmy akceptację dla naszego projektu — podkreśla Bartłomiej Zięba.


Najpierw trzeba było uwiecznić na fotografiach atrakcyjne zakątki 16 gmin, w tym trzech z Wysoczyzny Elbląskiej: Milejewa, Młynar i Tolkmicka. 

— Ku naszej radości, zebraliśmy naprawdę ciekawy materiał — zapewnia kierownik biura. — Na jego bazie powstały panoramy sferyczne wraz z krótkimi informacjami o przedstawionych atrakcjach. Ale to nie wszystko. Wydanych też zostało 3 tysiące albumów fotograficznych i 3 tysiące papierowych map z najbardziej interesującymi obiektami. Nakręcono krótkie klipy filmowe i opracowano internetowe gry edukacyjne.

Albumy i mapy (po tysiąc dla każdej grupy) będą rozprowadzane bezpłatnie, m.in. poprzez PTTK i urzędy gmin w Milejewie, Młynarach i Tolkmicku.Na wirtualnej mapie, oprócz wspaniałych krajobrazów, znalazły się też obiekty architektury sakralnej i ogromna liczba pomników przyrody.

— Okazało się, że o połowie miejsc, które warto odwiedzić, sam nie wiedziałem — przyznaje Bartłomiej Zięba. — Między innymi odkryłem kilkusetletni „Dąb graniczny”, rosnący między Pomorską Wsią i Zastawnem. Dawniej wyznaczał on granicę między Prusami Wschodnimi i Zachodnimi. W tym miejscu przebiegała też granica między lennem Polski, a państwem zakonnym w latach 1466-1772. 


Obecnie dąb wskazuje granicę gmin: Milejewo i Młynary, a według niektórych źródeł, również granicę Warmii i Powiśla.

— Gorąco zachęcam do wirtualnej wycieczki po zakątkach wysoczyzny oraz równin: warmińskiej i nadzalewowej. Mam nadzieję, że osoby, które się na to zdecydują, odwiedzą nas również wczesną wiosną, aby już aktywnie - na przykład na rowerach - porównać to, co zobaczą, z tym co wcześniej widzieli na ekranach swoich komputerów — mówi Bartłomiej Zięba.


Wirtualny spacer po Wysoczyźnie Elbląskiej można odbyć, wchodząc na stronę: www.naspacer.eu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. piter #1656095 | 87.205.*.* 4 lut 2015 23:16

    Błędy w opisach w lokacji "Kadyny Pałac" - masa budynków, ale bez pałacu...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Sylwester M. Jarkiewicz #1655381 | 83.25.*.* 4 lut 2015 11:49

    Ciekawa inicjatywa multimedialna. Gratulacje dla autorów.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz