Piątek z Maleo Reggae Rockers

2015-02-09 20:28:34(ost. akt: 2015-02-09 19:46:14)

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Wielu elbląskich wielbicieli muzyki reggae ma powody do radości. W piątek 13 lutego w klubie Mjazzga można będzie posłuchać i zobaczyć jedną z najlepszych polskich grup tego gatunku - Maleo Reggae Rockers.
Lider zespołu - Darek "Maleo" Malejonek - to żywa legenda polskiej muzyki. Tworzył lub współtworzył takie zespoły jak Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego.

W 1997 roku Maleo zakłada Maleo Reggae Rockers. Po roku pracy w lutym 1998 ukazuje się pierwsza płyta pt. „ZaZuZi" (PolyGram Polska). Darek zaprosił do współpracy znakomitych muzyków. Album wypełnia muzyka reggae z elementami folkloru. Płyta stała się dla Maleo okazją do powrotu do źródeł, do muzyki której zawsze słuchał, którą zawsze grał.
Zespół zaczął intensywnie koncertować, grając mnóstwo imprez zarówno w Polsce jaki i za granicami.

W czerwcu 2001r. grupa Maleo Reggae Rockers zagrała 6 dniową trasę wraz z Jamajską gwiazdą reggae Michaelem Blackiem. Latem 2002 zespół ponownie zagrał trasę REGGAE TOUR 2002 (18 koncertów) wraz z Kofim Ayivora - wokalista legendarnej formacji OSBISA oraz Michaelem Blackiem. Owocem tej współpracy są płyty: "Maleo Reggae Rockers & Michael Black Live2002" (2002, Polskie Radio) oraz „DVD Maleo Reggae Rockers z Przystanku Woodstock 2003" (2003, Złoty Maleo).

W 2006 roku nakładem Universal Music Polska ukazuje się kolejna płyta zespołu zatytułowana „ReggaeMova” (2006, Universal Music Polska), która zebrała niezwykle pochlebne opinie.

Jako pierwszy zespół reggae w Polsce MRR brał udział w trasie koncertowej Lato z Radiem, grając 20 koncertów w różnych częściach Polski. Zespół uczestniczył również w koncertach upamiętniających Powstanie Warszawskie : „Pamiętamy 44- Gajcy”, „Warszawskie Dzieci” oraz koncertach poświęconych walce o demokrację na Białorusi - „Solidarni z Białorusią”. Latem 2009 ukazała się trzecie płyta zespołu Maleo Reggae Rockers „Addis Abeba” (2009, Universal Music Polska), za którą zespół otrzymał nominację do „Fryderyka” i „Superjedynki” . Latem 2010 grupa zagrała na największym festiwalu reggae w Europie : Rototom Sunsplash w Hiszpanii, a pod koniec roku do sklepów trafiła kolejna płyta koncertowa: “Maleo Reggae Rockers & Goście – XVI Przystanek Woodstock” (2010, Złoty Melon).

Początek 2011 roku to seria koncertów klubowych, a następnie powrót do sali prób i rozpoczęcie prac nad nową płytą. Efektem długich muzycznych sesji jest płyta „Rzeka Dzieciństwa” (2011, Universal Music Polska), która swoją premierę miała 01 lipca 2011.

Najnowszy album jest wydarzeniem niespotykanym i zupełnie wyjątkowym na rodzimym rynku muzycznym – oto zespól nagrał materiał, na który składają się jego autorskie wersje piosenek największych polskich muzycznych mistrzów wszechczasów – Niemena, Grechuty, Nalepy, Krajewskiego i innych. Piosenki nawiązują stylistyką do dokonań wczesnych The Wailers – roots reggae z elementami rock steady, bluesa i funky, wszystko mocno osadzone w klimacie lat 60 i 70 tych.

Nadchodzi Rewolucja! Na płycie oprócz dobrze znanego reggae’owego oblicza kapeli dostajemy zupełnie inne stylistycznie utwory. Zespół po wydaniu dwóch projekt albumów” „Morowe Panny” oraz ‚Panny Wyklęte’ pokazał się od bardzo różnych stylistycznie wizerunków: jazz, hip hop, rock, dubstep, czym potwierdził, że trudno go jednoznacznie zakwalifikować do jednego nurtu muzycznego. Te muzyczne eksperymenty i poszukiwania znalazły swe odzwierciedlenie na REVOLUTION. Dostajemy dawkę zróżnicowanych dźwięków, ale fani roots reggae’owego charakteru zespołu na pewno nie będą zawiedzeni, bo to nieustannie rdzenne brzmienie MRR, w tym przypadku urozmaicone eksperymentami z drum’n'basse, dubstepem, bałkańskimi i afrykańskimi melodiami, a nawet houkowym klimatem, na który czeka nowa rzesza fanów Maleo. Tekstowo Maleo dotyka mocnych egzystencjalnych tematów ,które dają jednak przesłanie nadziei, wierny temu co Bob Marley propagował w swojej misji: dobro zwycięży ,musi zwyciężyć!

Album zrealizowano jak zwykle na 100-kę w ekskluzywnym studio Sound‚n’More w Warszawie, by zachować żywe granie i najlepszą jakość dźwięku. Gości jest z założenia niewielu ale ci, którzy są to najwyższa muzyczna klasa: Mateusz Pospieszalski, Grubson, Ania Witczak z Dikandy oraz Ifi Ude. Ta płyta to niesamowita muzyczna podróż po której nic już nie będzie tak samo!

Mjazzga, piątek 13 lutego, godz. 20.15
Bilety w cenie 20 zł przed i 30 zł w dniu koncertu.

Źródło: Dziennik Elbląski