Zatańcz przeciwko przemocy

2015-02-10 09:24:41(ost. akt: 2015-02-10 09:26:40)

Autor zdjęcia: arch. Promyka

Wszyscy, którym los kobiet nie jest obojętny mogą wziąć udział w akcji „One Billion Rising – Nazywam się miliard”. W sobotę, 14 lutego, w Centrum Tańca „Promyk” będzie można tańcem zaprotestować przeciwko przemocy wobec dziewcząt i kobiet.
Na całym świecie, w ramach akcji "One Billion Rising" czyli "Nazywam się Miliard", ludzie zatańczą w publicznych miejscach, by zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Pomysł akcji narodził się w 2011 roku w głowie amerykańskiej działaczki i feministki - Eve Ensler, autorki znanej sztuki "Monologi waginy".

W Polsce projekt jest szeroko popierany i udział w nim weźmie ponad 40 miast w tym także Elbląg. 14 lutego na salach tanecznych, w centrach kultury, starówkach czy placach wspólnie będą tańczyć osoby, dla których los kobiet nie jest obojętny. Taniec ma być wyrazem globalnego protestu, aktem solidarności, równości i prawa do życia w szacunku oraz poczuciu bezpieczeństwa. Organizatorki całego przedsięwzięcia z fundacji Feminoteka mówią „Chcemy tańczyć, bo tańcząc rządzimy swoimi ciałami i wyzwalamy energię".

W tym roku akcja poświęcona jest przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami, ponieważ problem ten w Polsce jest niedostrzegany. Blisko 80 procent kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. W życiu takich kobiet przemoc jest nie tylko częstym zjawiskiem, lecz nierzadko bywa wręcz przyczyną ich niepełnosprawności.

W Elblągu można przyłączyć się do akcji i 14 lutego o godz. 18:00 w Centrum Tańca Promyk wziąć udział w warsztatach. Uczestnicy będą tańczyć układ do utworu „Break the Chain”, który jest hymnem całego przedsięwzięcia.

– Kroki nie są skomplikowane, więc bez trudu każdy się ich nauczy – mówi Joanna Karpiuk z CT „Promyk”. – Przez godzinę wszyscy uczestnicy będą tańczyć nie tylko do tego wybranego utworu, ale także do innej muzyki. Taniec to bardzo przyjemna forma protestu, dlatego zachęcamy do udziału w akcji.

Wstęp jest wolny.




Źródło: Dziennik Elbląski