Śmieci zamieniają na węgiel, olej i gaz

Badania pokazują, że z jednej tony plastikowych śmieci można uzyskać aż 550 litrów paliwa

Badania pokazują, że z jednej tony plastikowych śmieci można uzyskać aż 550 litrów paliwa

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Śmieci, które codziennie trafiają na wysypisko, dzięki specjalistycznym maszynom zamienia się... w węgiel, gaz, a nawet olej opałowy. O tej metodzie jest coraz głośniej na świecie. Teraz jest testowana przez prywatną firmę na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów w Elblągu.
Piroliza to proces rozkładu termicznego substancji prowadzony poprzez poddawanie ich działaniu wysokiej temperatury bez udziału tlenu.
— To właśnie przy zastosowaniu wysokiej temperatury, rzędu 750-850 stopni, z surowców odpadowych, czyli zwykłych śmieci, powstaje węgiel, olej i tzw. syngaz — wyjaśnia Dariusz Kamiński, prezes firmy Metal Expert. — To metoda nowatorska. Próbowaliśmy naszym projektem zainteresować inne zakłady utylizacji odpadów w Polsce, ale dopiero w Elblągu spotkaliśmy się z tak pozytywnym odzewem ze strony dyrekcji, która nie bała się współpracy z prywatną firmą.

Cała linia produkcyjna do pozyskiwania paliw energetycznych z odpadów kosztowała 16 mln zł. Firmie udało się pozyskać aż 9 mln zł z unijnego dofinansowania. Testowana na terenie ZUO linia to prototyp, który został przygotowany we współpracy z Francuzami. Projekt zakończy się w czerwcu 2016 r. Powstający z paliwa odpadowego węgiel czy olej, przy zastosowaniu odpowiednich technologii, mogą być wykorzystywane do celów energetycznych.

— Nasza instalacja może przetworzyć nawet 600 kilogramów paliwa alternatywnego na godzinę. Nie wykluczamy, że po zakończeniu projektu i testów, rozpoczniemy produkcję podobnych linii technologicznych na komercyjną skalę — dodaje Dariusz Kamiński.

Zasoby paliw konwencjonalnych, jak ropa naftowa czy węgiel kamienny, sukcesywnie się wyczerpują. Jednocześnie w szybkim tempie rośnie ilość składowanych odpadów, które można wykorzystać do uzyskania zawartej w nich energii, dlatego pozyskiwanie paliwa z odpadów przez wielu uważane jest za remedium na kryzys energetyczny.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mieszkaniec Ostródy #2051472 | 5.185.*.* 23 sie 2016 13:55

    A propos węgla, czy zna ktoś dobry skład węgla - czy ktoś już brał węgiel ze składu na stronie www.skladwegla.biz

    odpowiedz na ten komentarz