Coraz mniej winniczków. W tym roku nie będzie można ich zbierać

2015-02-15 12:35:58(ost. akt: 2015-02-15 15:18:42)

Autor zdjęcia: Elżbieta Żywczyk

Kolejne badania naukowe nie pozostawiają złudzeń - ślimaków winniczków jest coraz mniej i mają coraz mniejsze rozmiary. Stąd decyzja o zakazie jego zbioru na Warmii i Mazurach w 2015 roku wydana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie.
Głównymi przyczynami wstrzymania możliwości zbioru tego ślimaka jest słaba kondycja populacji ślimaka winniczka w województwie warmińsko-mazurskim oraz zmniejszenie się liczby stanowisk jego występowania. Chłodne wiosny i susza w nie sprzyjały rozrodowi tego mięczaka – poinformowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie.

Ślimak winniczek (Helix pomatia) jest w Polsce częściowo chronionym gatunkiem. Można go zbierać tylko przez 30 dni w roku, między 20 kwietnia a 31 maja. Przy czym należy pamiętać, że wyłącznie osobniki o średnicy muszli powyżej 30 mm. By móc je zbierać do celów przetwórstwa spożywczego, należy posiadać zezwolenie regionalnego dyrektora ochrony środowiska.

Już wykonany w latach 2005 - 2006 przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie monitoring liczebności ślimaka winniczka na Warmii i Mazurach wskazywał na konieczność wprowadzania okresowych przerw w zbiorach tego gatunku. Według naukowców, jest to konieczne , by odbudować jego populację. Winniczek, by uzyskać dojrzałość płciową i osiągnąć wielkość około 3 cm, potrzebuje 3 lat. Ostatnie lata, ze względu na przedłużającą się zimę, chłodne wiosny i suszę w maju, nie sprzyjały rozrodowi tego mięczaka.

W 2013 r. aż 20% przedsiębiorstw uprawnionych do zbioru w sprawozdaniach przesłanych Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie wykazało spadek liczebności ślimaka winniczka oraz zwiększony udział osobników niewymiarowych. Napływające coraz częściej informacje o złym stanie populacji winniczka, stały się przyczyną wstrzymania pozyskania tego gatunku już w 2014 r.

Kolejne przeprowadzone w 2014 roku badania nie pozostawiają złudzeń. Kondycja populacji winniczka jest coraz słabsza. Stwierdzono zmniejszenie się zarówno liczby stanowisk występowania ślimaka, jak i mniejsze zagęszczenia osobników na poszczególnych stanowiskach. Procentowy udział osobników o wymiarach muszli powyżej 30 mm średnicy, czyli tych dopuszczonych do zbioru, wyniósł tylko 58% i uległ znacznemu zmniejszeniu w stosunku do 64% zanotowanych w latach 2005 - 2006. Wyniki jednoznacznie wskazują na osłabienie populacji ślimaka winniczka w województwie warmińsko-mazurskim i konieczność dalszej jej ochrony.

Z tego powodu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podjął decyzję, że w 2015 r. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie będzie prowadzone pozyskanie ślimaka winniczka. Dalsze zezwolenie na pozyskanie doprowadziłoby do jeszcze większego spadku liczebności tego gatunku i wzrostu udziału osobników o małych średnicach muszli. Spowodowałoby to karłowacenie populacji. Jednocześnie wpłynęłoby negatywnie na efektywność zbioru.
Opr. na podstawie informacji Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. działkowiczka #1667029 | 217.99.*.* 16 lut 2015 09:21

    A może warto przyjrzeć się populacji ślimaków gołych , których jest bardzo dużo na naszych terenach ?

    odpowiedz na ten komentarz