Dzień Dawcy Szpiku w Pasłęku. I ty możesz pomóc Radkowi!
2015-02-19 11:28:18(ost. akt: 2015-02-23 15:34:45)
23 lutego w Pasłęku odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Pasłęcki dzień dawcy dedykowany jest 22-letniemu Radkowi, który pilnie potrzebuje przeszczepu.
Akcja będzie miała miejsce w Zespole Szkół w Pasłęku przy ulicy Zwycięstwa 28 w godzinach 10 –18.
Każda chętna osoba w wieku 18-55 lat: o dobrym stanie zdrowia, ważąca minimum 50 kg, bez większej nadwagi będzie mogła dołączyć do bazy Fundacji DKMS Polska. Rejestracja trwa kilka minut i jest całkowicie bezpłatna. Polega ona na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi i pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka.
Radek, mieszka w Ramotach. Jest zapalonym sportowcem. Od dziecka biegał, grał w siatkówkę, piłkę ręczną i tenisa. Niestety teraz nie może teraz tego robić. Od urodzenia choruje na bardzo rzadką chorobę - Zespół Njjmengen. Polega ona na poważnych zaburzeniach odporności. Przez to bardzo łatwo "łapie" różne choroby. W 2013 roku zachorował na nowotwór. Leczenie trwało prawie rok i udało mu się z tego wyjść. Niestety cały czas odczuwa jego skutki. Nadal nie może wrócić do szkoły. Okazało się, że od tego momentu nieunikniony jest przeszczep szpiku. Tylko on daje mu szanse na to, aby kolejny raz nie zachorował na raka. Potrzebuje zgodnego dawcy szpiku.
Dołączenie do bazy potencjalnych dawców jednoznaczne jest ze zgodą na ewentualne oddanie szpiku, w przypadku gdy na białaczkę zachoruje nasz ,"bliźniak genetyczny". Oddając szpik, uratować możemy życie drugiego człowieka, nie ponosząc uszczerbku na własnym zdrowiu. Istnieją dwie metody pobrania szpiku. Pierwszą z nich jest pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 80% przypadków i wiąże się z jednodniową wizytą w klinice pobrania. Druga metoda to pobranie szpiku z talerza kości biodrowej, co ma miejsce w zaledwie 20% przypadków.
Pobrany ubytek szpiku kostnego w organizmie dawcy jest całkowicie regenerowany w ciągu około dwóch tygodni od przeprowadzenia zabiegu. Co godzinę w samej Polsce jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Celem całego Społeczeństwa powinno być więc dołożenie wszelkich starań, by baza potencjalnych dawców szpiku była jak największa. Zachorować możemy przecież my sami lub ktoś z naszych bliskich. Miejmy tego świadomość.
Pasłęcki Dzień Dawcy dedykowany jest Radkowi, 22-letniemu mieszkańcowi miejscowości Ramoty w okolicy Morąga, który pilnie poszukuje swojego bliźniaka genetycznego.
oprac. daw
Pasłęcki Dzień Dawcy dedykowany jest Radkowi, 22-letniemu mieszkańcowi miejscowości Ramoty w okolicy Morąga, który pilnie poszukuje swojego bliźniaka genetycznego.
oprac. daw
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez