Bażantarnia czterech żywiołów
2015-02-21 10:00:00(ost. akt: 2015-02-20 11:35:56)
Bażantarnia od lat pozostaje miejscem unikatowym dla wielu elblążan z ogromnym potencjałem turystycznym. Ten zabytkowy park leśny ma szansę w najbliższym czasie przejść wielką metamorfozę. Nadleśnictwo Elbląg ma już pomysły na kolejne atrakcje. Teraz trzeba na to zdobyć fundusze.
Bażantarnia od 2011 r. funkcjonuje jako Leśny Kompleks Promocyjny, dzięki czemu leśnicy mogli wystąpić o dofinansowanie na rewitalizację obiektów znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Elbląg. Dzięki temu wyremontowano pałacyk Augusta Abbega, a z własnych środków w miejscu dawnych garaży wybudowano świetlicę z salą konferencyjną.
— W przyszłości salę planujemy przeznaczyć na tzw. edukacyjną izbę przyrodniczą, w której prowadzone będą otwarte zajęcia podnoszące świadomość ekologiczną — mówi Mariusz Potoczny, nadleśniczy Nadleśnictwa Elbląg.
Izba już jest, potrzebne jednak jest jej wyposażenie. O unijne dofinansowanie na jego zakup leśnicy chcą się starać w porozumieniu z elbląskim ratuszem. Jak miałaby wyglądać multimedialna izba? Powstały już cztery scenariusze, które w swej ogólnej koncepcji zakładają, że znajdą się tu elementy multimedialne, tablice oraz gry interaktywne, które pomogą w podnoszeniu świadomości ekologicznej, a także otwarta biblioteka, kącik filmowy, gdzie prezentowane będą dokumenty przyrodniczo-historyczne czy miejsce, w którym będzie można przeprowadzać wykłady i zajęcia przyrodnicze.
— Izba będzie miejscem otwartym dla wszystkich: rodzin z dziećmi, uczniów elbląskich szkół, a sam obiekt ma być także centrum informacyjnym dla osób odwiedzających Bażantarnię — dodaje nadleśniczy.
Leśnicy chcą równocześnie zrealizować projekt „Podniebne Eksperymentatorium”, które zakłada naukę przez zabawę. I tak np. staw, znajdujący się na terenie Nadleśnictwa, posłuży za projekt „woda”: uczestnicy dowiedzą się wszystkiego o krążeniu tej substancji w przyrodzie. Powstanie tu także obserwatorium podwodnego życia zwierząt i roślin. Nieopodal będzie realizowany projekt „wiatr” - nadleśnictwo planuje m.in. budowę tzw. labiryntu, czy miejsca, w którym dzieci naucza się rozpoznawać głosy ptaków. Dzięki temu zrozumieją też inne zasady, które panują w lesie.
Projekt „ziemia” pomoże zaś w nauce klasyfikacji gruntów, a na wydzielonych poletkach powstaną ogródki, gdzie dzieci nauczą się sadzenia i pielęgnacji warzyw i owoców. Nie zapomniano o jednym z najbardziej potężnych i niszczycielskich żywiołów przyrody - ogniu. Wszyscy zainteresowani będą mogli przejść szkolenie z filmem, jak płonie las i czym gasić taki pożar, a także co powoduje samozapłon. Planuje się także warsztaty survivalowe: jak przetrwać w lesie i co zrobić w przypadku ataku dzikiego zwierzęcia.
as
as
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez