Zamech i inni na dużym ekranie kina Światowid

2015-02-21 12:00:00(ost. akt: 2015-02-20 13:26:16)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

- Zamech był nie tylko miejscem pracy, ale współtworzył miasto, był jego siłą napędową. To w Zamechu narodziła się spółdzielnia „Sielanka”, tu zawiązywano kluby sportowe i organizowano życie kulturalne – mówi Juliusz Marek, prowadzący cykl spotkań „Elbląg na dużym ekranie”. Seans o elbląskim przemyśle w czasach PRL odbędzie się 2 marca o godz. 18.00.
- W latach 80-tych Zamech zatrudniał około 8 tys. pracowników, a przecież były jeszcze ZPO Truso, Zakłady Wielkiego Proletariatu, EZNS, Plastyk, Styren, później ZAS - Polmo, browar, mleczarnia, zakłady mięsne, Buczek, Marchlewski, ZNMR-y, EKB i wiele innych – przypomina Juliusz Marek. - O większości z tych firm, dzięki pasji filmowej p. Stefana Muli i filmowców amatorów, mamy archiwalne filmy lub choćby wzmianki w starych kronikach. Jest w czym wybierać i co wspominać.

Od ponad siedmiu lat, z krótkimi przerwami, w pierwszy poniedziałek miesiąca miłośnicy historii Elbląga i regionu spotykają się w kinie „Światowid”, by oglądać stare filmy dokumentalne i archiwalne kroniki. Dla wielu widzów stało się to obowiązkiem, inni przychodzą tylko na wybrane seanse. Ale i tak co miesiąc kino wypełnia się po brzegi. Takiej frekwencji nie mają dziś najgłośniejsze tytuły kinowe. Zastanawiać może tylko, czy nie wyczerpie się repertuar, bo w końcu Elbląg to nie Warszawa i tylu filmów tu nie kręcono.

- Tego się nie obawiam, w archiwach mamy jeszcze wiele dokumentów, a nawet niezmontowanych ujęć – uspokaja Juliusz Marek. - I ciągle zbiór ten powiększa się, więc wystarczy go na kilka lat. A potem może zaczniemy od nowa, jeśli będą widzowie i miejsce do spotkań.

Na seans „Zamech i inni – elbląski przemysł w czasach PRL” zapraszamy w poniedziałek, 2 marca o godz. 18:00 do kina Światowid. Projekcje filmowe przeplatane będą ciekawostkami z historii elbląskiego przemysłu. Aktywni widzowie zostaną nagrodzeni upominkami od firmy Alstom. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Wstęp jest wolny.

Źródło: Dziennik Elbląski