Poznaj niezwykłe miejsce - grodzisko Łęcze

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Są takie miejsca, do których chętnie się wraca. Jednym z takich punktów na Wysoczyźnie Elbląskiej jest Grodzisko Łęcze, zamieszkałe już od 400 lat p.n.e. Przyciąga nie tylko łowców skarbów.
Grodzisko położone jest na wzgórzu pomiędzy dwoma głębokimi jarami. Miało szczególny charakter obronny, bo wzgórze miało dość strome ściany, a sam szczyt otoczony był wałem drewniano-ziemnym. Dzisiaj teren porastają wysokie lasy, ale kiedyś miejsce to zapewniało obrońcom doskonały widok, a tym samym warunki do organizacji obrony były znakomite.

Historyczny klimat sprawia, że grodzisko jest celem wycieczek nie tylko elblążan. Świadczą o tym notatki podróżników z całego kraju zapisywane w blogach i relacjach. Członkowie Sekcji Turystycznej i Historycznej SSTW upodobali sobie to miejsce szczególnie. Może dlatego, że w samym sercu grodziska znajduje się pamiątkowy obelisk poświęcony postaci prof. Roberta Dorra (1835-1919), wybitnego historyka i prekursora elbląskiej archeologii starożytnej.

Ustanowiony został przez ówczesnych miłośników historii i turystki w 1935 roku w setną rocznicę jego urodzin. Dotrzeć do tego miejsca jest stosunkowo łatwo, najlepiej korzystając ze ścieżek czerwonego szlaku. Trasa jest bardzo ciekawa. Po drodze można podziwiać głębokie jary z licznymi strumieniami oraz wzgórza. Te ostatnie są teraz dobrze widoczne. Dają wgląd w rzeźbę terenu ukształtowanego przez lodowiec wiele milionów lat temu. Ilustracją dla tego terenu niech będzie fragment mapy hipsograficznej pokazujący teren bez drzew, krzaków i poszycia.

Kamień Roberta Dorra posadowiony jest w północnej części grodziska. Nosi słabo już widoczną inskrypcją wykutą w kamieniu. Obok, do drzew przybita jest tablica informacyjna PTTK. Jest już tak sfatygowana, że trudno jest odczytać jej treść. Może elbląski oddział PTTK dokona jej renowacji? Sam czerwony szlak oznaczony oznaczony jest wzorowo, ale tablica Grodziska Łęcze już raczej nie.


Wyprawa SSTH była okazją do założenia kolejnego, piątego już skarbu geocachingowego. Ukryto go w pobliżu grodziska, ale w taki sposób aby wymusić obejrzenie jednego z ciekawszych miejsc Wysoczyzny Elbląskiej.


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Suchacz