Poniedziałek, 1 marca 2021. Imieniny Albina, Antoniny, Radosławy

Ekolodzy z WWF: przekop Mierzei Wiślanej niepotrzebny

2015-03-09 12:04:13 (ost. akt: 2015-03-09 12:12:39)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

— Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją, która źle wpłynie na środowisko i nie przyniesie obiecywanych ekonomicznych korzyści — ocenia organizacja ekologiczna WWF Polska, która złożyła swoje uwagi w zakończonych właśnie konsultacjach społecznych.

— Prognoza oddziaływania na środowisko Programu Wieloletniego „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską” nie uwzględnia konieczności osiągnięcia celów środowiskowych wynikających z Dyrektywy Wodnej i Dyrektywy w sprawie Strategii Morskiej — tłumaczy Marta Kalinowska z WWF Polska. — Zasadność inwestycji podważa sama prognoza. W jej załączniku znajduje się informacja, o treści: "główny strumień masy ładunkowej w obrocie międzynarodowym portu w Elblągu będą stanowić towary w relacji z Obwodem Kaliningradzkim". Słuszne w tym przypadku wydaje się pytanie, jaki jest sens budowy nowej drogi wodnej, która będzie miała istotny wpływ nie tylko na stan środowiska, ale też na mieszkańców Mierzei Wiślanej.

Zdanie organizacji WWF, w prognozie nie uwzględniono wielu kluczowych oddziaływań planowanego przekopu Mierzei Wiślanej. — Między innymi nie wiadomo jakie będzie natężenie ruchu po planowanym torze wodnym, co całkowicie podważa wartość dokumentu, ponieważ nie można przewidzieć wpływu zrealizowanej inwestycji na środowisko — czytamy w komunikacie prasowym.

Kolejny istotny brak w prognozie, zdaniem WFF, to nieuwzględnienie wpływu realizacji inwestycji na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych Ramowej Dyrektywy Wodnej. Nie wzięto pod uwagę również powiązań Programu z Ramową Dyrektywą ws. Strategii Morskiej, która zakłada osiągnięcie dobrego stanu środowiska morskiego do 2020 r. Z treści prognozy wyraźnie wynika, że realizacja przedsięwzięć objętych programem rządowym wpłynie negatywnie na możliwość osiągnięcia celów środowiskowych kluczowych dyrektyw unijnych.

Fundacja WWF Polska jest zdania, iż przy braku oszacowania tak kluczowych dla stanu środowiska elementów inwestycji, jak miejsce i sposób składowania urobku pogłębiarskiego czy wpływ lodołamania zimą, nie można przewidzieć wpływu planowanego przekopu na stan cennych siedlisk obszaru Natura 2000, jakim są Mierzeja i Zalew Wiślany. Przy tym należy wspomnieć, iż Mierzeja Wiślana jest bardzo ważnym wąskim gardłem wędrówkowym (ang. bottleneck site) jesienią dla wędrujących ptaków drapieżnych (szponiastych). Dla kilku gatunków ptaków drapieżnych Mierzeja Wiślana jest najważniejszym szlakiem wędrówkowym zidentyfikowanym w skali kraju.

— Ponadto treść Prognozy jest niespójna, w wielu miejscach pojawiają się sprzeczne informacje, co świadczy o sklejeniu fragmentów kilku dokumentów ze sobą — konkluduje Kalinowska. — W przypadku tak poważnej inwestycji jaką jest przekop Mierzei Wiślanej takie podejście jest nieakceptowalne. Niska jakość dokumentu i brak spójności wprowadza chaos w treści i sprawia, że ponad 600-stronicową Prognozę czyta się ze znaczną trudnością. W związku z powyższymi zastrzeżeniami WWF Polska stoi na stanowisku, iż planowany przekop Mierzei Wiślanej jest niezasadny zarówno pod kątem środowiskowym jak i ekonomicznym.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przeciw przekopowi #1686694 | 178.37.*.* 11 mar 2015 11:15

  Bardzo się cieszę, żę chciaż WWF zainteresowało się tą sprawą .Przekop mierzei to nieprzemyślana inwestycja,to co jest "przewidywane" nie musi być prawdą ,jeśli później okazałoby się, że te "wspaniełe plany" i niewiadomo jakie korzyści okażą się marzeniem,będzie juz za późno.Mierzeia straci swój cału urok,a pieniędzy i tak nie będzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. żen uja #1685597 | 77.254.*.* 9 mar 2015 20:54

  a kim jest Ta pani? proszę o podanie jej wykształcenia, osiągnięć naukowych, publikacji naukowych, osiągnięć z zakresu nauki, ...mamy dziwaczną sytuację, po jednej stronie profesorowie, naukowcy, ludzie z wiedza, dorobkiem a po drugiej jakaś osoba, która nawet sie nie przedstawiła? o tak sobie przeczytała i nie widzi sensu, może problem polega na tym, że jest zbyt mało rozgarnieta aby ten sens zobaczyć? może jej rozum nie pojmuje o co chodzi i nie przyswaja sobie tresci opracowań, widzi tylko różne "posklejane kawałki", bo nie podołał treści opracowania?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. mgr inż. Adam #1685313 | 31.1.*.* 9 mar 2015 15:56

  Skąd Ci ekolodzy takie głupoty piszą.nie powinni w ogóle się wypowiadać bo zawsze przed każdą inwestycją są przeciw. Właśnie nic się nie stanie nie wpłynie negatywnie na środowisko tylko ptaszków i roślinek bronicie a to człowiek jest najważniejszy a kraj się musi rozwijać. w sytuacji napiętej przez rosję wskazane jest mieć własne połączenie wodne zalewu z morzem i być niezależnym. przecież droga wodna jest po stronie rosyjskiej zalew jest połączony z morzem i co są jakieś negatywne wpływy ? myślę że nie.więc nic się nie stanie jeśli przekopiemy mierzeję stać nas chyba że państwo nie chce tracić pieniędzy i nie chce żeby północ polski się rozwijało a to by przyniosło korzyści więcej miejsc pracy bogatsze miasta nad zalewowe zwiększona turystyka. Boicie się pewnie rosjan jak zawsze ale to jest nasz kraj i my żądzimy a nie rosja czy unia europejska przekopać trzeba zdecydowanie.Przekop mierzei skróci drogę wodną do np Elbląga Tolkmicka czy Fromborka te miasta i miasteczka wreszcie odżyją turystami miejscami pracy handlem towarami usługami wycieczkami. Jeszcze jedno uzasadnienie wyobraźmy sobie sytuacje jak rosjanie zamkną nam drogę wodną z zalewu do morza z różnych przyczyn i co wtedy ? PRZEKOPAĆ MIERZEJE !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz