Odlicz krew od dochodu. Ostatnio z takiej możliwości skorzystało ponad pół tysiąca osób
2015-03-10 10:27:09(ost. akt: 2015-03-10 11:10:02)
Mało osób wie o tym, że honorowe krwiodawstwo traktowane jest jako darowizna, którą możemy odliczyć od osiągniętego w roku podatkowym dochodu. Za każdy litr oddanej krwi lub osocza jest to 130 zł.
Za oddany bezpłatnie litr krwi dawca może odliczyć od dochodu ekwiwalent w wysokości 130 złotych. Jednak wartość odpisu nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. Wysokość ulgi zależy od ilość oddanej krwi bądź osocza. W ciągu roku mężczyzna może oddać: 2,7 litra krwi, kobieta 1,8 litra. W przypadku osocza roczny limit dla pań i panów jest jednakowy i wynosi 25 litrów.
Do rozliczenia ulgi za oddaną krew wystarczy standardowy formularz PIT, zaś o zaświadczenie ze stacji krwiodawstwa urzędnicy mogą poprosić, jeżeli będą weryfikowali złożone zeznanie. O takiej uldze wie nadal niewiele osób. Statystyki pokazują jednak, że rokrocznie dawcy takiego odliczenia dokonują coraz chętniej. Cztery lata temu z ulgi skorzystało 414 osób.
— W 2013 roku odnotowaliśmy takich ulg 511, na łączną kwotę 106104,11 zł — informuje Aneta Dziemidowicz, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Elblągu.
W naszym regionie honorowo krew oddaje około 4 tysięcy osób. Najbardziej popularne grupy krwi to ARh(+) i 0Rh(+). Tylko jeden procent ludzi posiada krew AB Rh(-).
— Dlatego tak chętnie poszukiwana jest krew "minusowa". Ogólnie na brak krwi nie narzekamy, a dawców mamy coraz więcej. Zazwyczaj stacja krwiodawstwa pobiera tyle krwi, ile musi mieć zapasu, który jest niezbędny dla naszych szpitali elbląskich. Wszelkie nadwyżki trafiają do RCKiK w Olsztynie — mówi Barbara Słodownik, pielęgniarka koordynująca z elbląskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa.
W tej chwili bardzo potrzebna jest krew grupy 0Rh(-) i BRh(-) informuje na swojej stronie RCKiK w Olsztynie. Nie brakuje za to krwi grup ABRh(+) i BRh(+). Centrum wstrzymało, aż do odwołanie pobór od dawców posiadających te grupy krwi.
— Dawców, którzy posiadają te grupy krwi zapraszamy za to do oddania osocza metodą plazmaferezy lub płytek krwi — mówi Jolanta Walenciak, kierownik działu laboratoryjnego i immunologii transfuzjologicznej RCKiK w Olsztynie.
as
as
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez