Na dwie godziny Księżyc zakrył Słońce. Wspólnie oglądali zjawisko. Zdjęcia

2015-03-20 13:10:00(ost. akt: 2015-03-20 13:47:20)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

W ruch poszły teleskopy i kartoniki ze specjalnymi foliami. Na wspólne oglądanie częściowego zaćmienia słońca zaprosiła w piątek elblążan Szkoła Podstawowa nr 21.

W piątek księżyc zakrył tarczę słoneczną aż w 70 procentach. Otwarty pokaz obserwacji tego zjawiska zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 21 przy ul. Zbyszka Godlewskiego w Elblągu.
— Patronem naszej szkoły jest Mikołaj Kopernik, więc zjawisko, którego będziemy świadkami, świetnie wpisze się także w ideę tego, który „wstrzymał słońce i ruszył ziemię” — wyjaśniał dyrektor szkoły Edward Pietrulewicz.
Pomysł organizacji pokazu wyszedł od rodzica jednego z uczniów szkoły.

— Astronomią interesuję się od szkoły podstawowej, a teraz pasją zarażam syna, który jest uczniem szóstej klasy tutejszej szkoły. Zaproponowałem dyrekcji, że mogę kupić specjalną folię, przez którą bezpiecznie można oglądać zaćmienie — opowiada Ireneusz Sławiński, organizator pokazu. — Przywiozłem ze sobą także teleskop zwierciadlany Newtona, którego nazwa pochodzi od uczonego i konstruktora pierwszego takiego urządzenia. Przez taki teleskop można oglądać różne zjawiska na niebie: gwiazdy, planety czy obiekty mgławicowe. Ostatnio widoczna była zorza polarna, dzisiaj - zaćmienie Słońca. Teleskop przybliży nam oglądany obraz aż 70-krotnie.

W piątek przed szkołą w ruch poszły więc kartoniki z folią mylarową, teleskopy, a nawet maski spawalnicze.
— Ważne jest, żeby nie patrzeć bezpośrednio w słońce, bo można uszkodzić wzrok. Nie nadaje się do tego także szkiełko okopcone dymem ze świeczki, czy płyta CD. Nauczyciele na lekcjach dużo nam o tym opowiadali. Zaćmienie oglądam po raz pierwszy w życiu, to bardzo ciekawe zjawisko — powiedziała nam Daria Starzyńska z VI klasy.

Piątkowe zjawisko można było obserwować ponad dwie godziny. Oglądali je uczniowie szkoły i ich goście. Niektórzy przynieśli ze sobą własne sprzęty: mini lunety i teleskopy.
— Zaćmienia Słońca zdarzają się częściej od zaćmień Księżyca, jednak w przeciwieństwie do nich dostrzegalne są tylko z niewielkiej szerokości pasa terenu, co dla danego miejsca na powierzchni Ziemi, czyni je bardzo rzadkimi — mówi elblążanin Przemysław Rudź, obecny na piątkowym pokazie.

Na kolejne częściowe zaćmienie Słońca przyjdzie nam poczekać 11 lat, do sierpnia 2026 r. Zaś pełne zaćmienie kuli ognia widoczne w Polsce nastąpi dopiero za 120 lat! Tymczasem już we wrześniu br. czeka nas równie piękne zaćmienie Księżyca.
as