O Elblągu, nazistach i przygotowaniach do wojny

2015-03-25 07:51:10(ost. akt: 2015-03-25 07:54:39)
Elbląg w 1939 roku

Elbląg w 1939 roku

Autor zdjęcia: Z archwium Elbinger Nachrichten

Tym razem nie w pierwszy – świąteczny – a wyjątkowo drugi poniedziałek miesiąca, czyli 13 kwietnia, odbędzie się seans z cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. Kino „Światowid” za każdym razem pęka w szwach. Teraz być może też tak będzie, bo temat i prezentowane filmy są ciekawe i dotąd publicznie nie pokazywane. Widzowie przeniesieni zostaną w czasie do ostatnich dni przed wybuchem II wojny światowej.
- Postanowieniem traktatu wersalskiego Elbląg stał się miastem przygranicznym, do granicy z Wolnym Miastem Gdańsk było zaledwie kilka kilometrów – mówi Juliusz Marek, animator spotkań. - To budziło niepokój mieszkańców, a na to jeszcze nałożyły się skutki wielkiego kryzysu, hiperinflacji i politycznej izolacji Niemiec. Nazizm, początkowo przyjmowany nieufnie, również w Elblągu trafiał na podatny grunt.

Narodowi socjaliści łatwo przejęli władzę, a ich przywódca z Królewca – Erich Koch stał się w Elblągu obiektem swego rodzaju „kultu”. Wszelkie objawy życia politycznego, społecznego i gospodarczego podlegały „ujednolicaniu” i podporządkowaniu NSDAP. Przychodziło to tym łatwiej, że gospodarczo w mieście działo się coraz lepiej, a Hitler obiecywał kolejne sukcesy. Stąd naziści zdobywali coraz większe poparcie…

Na ekranie Kina Światowid widzowie zobaczą przygotowane i udźwiękowione specjalnie na tę projekcję fragmenty dokumentalnych kronik sprzed wojny. Będą też konkursy dla widzów z atrakcyjnymi nagrodami. A o filmach i o Elblągu u progu II wojny światowej opowiadać będzie Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.

Seans „Elbląg u progu II wojny światowej” odbędzie się tydzień po świętach, w poniedziałek, 13 kwietnia o godz. 18:00 do dużej sali Kina „Światowid”. Organizatorami są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Wstęp jest wolny.

Źródło: Dziennik Elbląski