Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Legendarna Bielizna już w sobotę w Mjazzdze

2015-04-08 20:37:27 (ost. akt: 2015-04-08 20:51:51)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Legenda trójmiejskiej sceny alternatywnej, aktywna już prawie 30 lat! Komentatorzy zastanej rzeczywistości, wciąż pełni energii, szczerego przekazu, autoironii, sarkazmu, autosarkazmu, dystansu i poczucia humoru - kultowa Bielizna zagra w Mjazzdze w sobotę 11 kwietnia.

Bielizna pojawiła się w połowie lat 80-tych i od razu została zaliczona do czołowych formacji Trójmiejskiej Sceny Alternatywnej. Już pierwsza "radiowa" kompozycja pt. "Terrorystyczne Bojówki" dotarła do drugiego miejsca jedynej niezależnej listy przebojów realizowanej wtedy na antenie Rozgłośni Harcerskiej. Debiutancka płyta pt."Taniec Lekkich Goryli" została przyjęta entuzjastycznie zarówno przez słuchaczy jak i krytyków muzycznych. Chwalono "połamaną" rytmikę oraz niebanalne teksty nawiązujące do tajemniczej, polskiej egzystencji lat 80-tych.

Kolejne wydawnictwa -"Wiara, Nadzieja, Miłość i Inwigilacja"; "Tag"; "Pani Jola"; ugruntowały pozycję zespołu na niezależnej scenie rock&rollowej. W roku 2000 ekipa Bielizny wydała płytę pod szyldem "Doktor Granat", a nosiła ona tytuł "Świadkowie Rocka". Oprócz działalności koncertowej zespół kojarzony jest z estradową i telewizyjną aktywnością wokalisty, Jarka Janiszewskiego (pseud. Doktor), który swoje ujawnienia werbalne określa mianem wybroczyny intelektualnej.

Ostatnie wydawnictwo Bielizny wydane przez Trzeci Program Polskiego Radia, czyli płyta pt. "W Dzikim Kraju", otrzymało znakomite recenzje w tygodnikach "Polityka" oraz "Wprost". Z płyty tej pochodzi piosenka pt."Zimny Wiatr" uznawana za nieoficjalny hymn stoczniowców walczących o odzyskanie Stoczni Gdańskiej. 1 września 2009 roku ukazała się płyta pt. "Obrazki z wystawki". W warstwie tekstowej, podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw, był to gorzki, zjadliwy komentarz do poczynań osobników zamieszkujących kraj nad Wisłą. Muzycznie, otrzymaliśmy porcję niezwykle energetycznego rock&rolla ze swoistą "bieliznową" melodyką, stanowiącą o oryginalności zespołu.

Ponieważ Bielizna dba o wysoki poziom swoich dokonań, zespół nie nagrywa zbyt często. Od ostatniej płyty minęło 6 lat. Ta ostatnia płyta zgodnie z założeniem stała się kosmiczną, rock&rollową ucztą dla muszli usznych oczekujących na muzyczną przygodę.

Mjazzga, sobota 11 kwietnia godz. 20:15
Bilety w cenie 25 zł przed i 30 zł w dniu koncertu
Organizacja SK Co Jest? oraz klub Mjazzga

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB