Czwartek, 16 lipca 2020. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Mieszkańcy pięciu wsi wybrali sołtysa i radę sołecką

2015-04-10 08:30:19 (ost. akt: 2015-04-10 08:30:38)

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Suchacz, Bogdaniec, Połoniny, Nadbrzeże i Pęklewo mają nowego sołtysa i radę sołecką. 9 kwietnia br. Zebranie Wiejskie wybrało na sołtysa Monikę Jarkiewicz. Czteroletnia kadencja będzie próbą dla niej i powołanej rady.

Wybory sołtysa to wydarzenie, które przyciąga najbardziej aktywnych mieszkańców, ludzi którym zależy na dobrym wizerunku sołectwa. Dzisiejsze Zebranie Wiejskie ściągnęło blisko 150 mieszkańców z Pęklewa, Bogdańca, Połonin, Suchacza i Nadbrzeża. Wybory odbyły się przy udziale Burmistrza Tolkmicka Andrzeja Lemanowicza, jego zastępcy (Józefa Zamojcina) i Sekretarza gminy Marii Małyso.

Po przegłosowaniu porządku obrad obecni powołali Komisję Wyborczą (Wiesława Pokropska, Jolanta Grzebiela i Janina Piotrowska), która przeprowadziła wybory sołtysa. Zgłoszono dwie kandydatury: Teresę Jolantę Dąbrowską i Monikę Małgorzatę Jarkiewicz. W wyniku tajnych wyborów większość głosów zdobyła Monika Jarkiewicz, która została sołtysem. Następnie odbyły się wybory do rady sołeckiej. Ze zgłoszonych pięciu kandydatów najwięcej głosów zdobyli: Katarzyna Jastrzębska, Mirosław Melerski, Hanna Rakoczy Chuchro i Katarzyna Rogowska.

Spotkanie wyborcze było okazją do dyskusji na tematy nurtujące mieszkańców suchaczańskiego sołectwa. Poruszono problemy oświetlenia, porządków w sferze publicznej, a także widoczne niechlujstwo w eksploatacji lasu i brakoróbstwo związane z nie dawno oddaną do użytku Drogą Wojewódzką nr 503.

Żali było więcej. Na wiele pytań odpowiedzieli przedstawiciele administracji państwowej. Czy ich odpowiedzi zadowoliły obecnych, trudno powiedzieć. Zadania przed lokalnym samorządem są znane i wymagają pilnego zajęcia. Stanowisko kierownictwa urzędu gminy było optymistyczne, pomimo tymczasowego budżetu.

Jak sobie można wyobrazić, nowo wybranego sołtysa i radę sołecką czeka dość trudny okres. Przede wszystkim nie ma funduszu sołeckiego, i dlatego działania lokalnej społeczności muszą być przeorientowane. Czy nowy Sołtys sobie z tym poradzi? Zobaczymy!

Sylwester M. Jarkiewicz

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Suchacz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Piotr N #1709628 | 94.254.*.* 10 kwi 2015 11:47

    Inna relacja z wyborów z dokładnymi wynikami i pytaniami do burmistrza na temat sytuacji gminy na www.suchacz.com.pl

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz