Partnerstwo czy izolacja? W Elblągu dyskutowali o polityce wschodnioeuropejskiej

2015-04-10 14:00:00(ost. akt: 2015-04-10 14:32:05)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Mały Ruch Graniczny i współpraca samorządów lokalnych oraz regionu warmińsko-mazurskiego ze wschodnimi sąsiadami była tematem dzisiejszego (10.04) wyjazdowego seminarium Komisji Civex Komitetu Regionów, który obradował w Elblągu.
Podczas posiedzenia Komisji Civex przedstawiciele kilkunastu krajów Unii Europejskiej, dyplomaci oraz eksperci z zakresu stosunków międzynarodowych rozmawiali o regionalnym wymiarze współpracy Unii Europejskiej ze wschodnimi sąsiadami na linii społecznej, gospodarczej, kulturalnej i edukacyjnej.
— Po spotkaniu w Elblągu powstanie pewne przesłanie, które będzie nam towarzyszyło podczas prac nad tworzeniem przyszłego programu partnerstwa wschodniego. Chcemy podkreślić odpowiedzialność władz lokalnych i regionalnych za przyszłość tego programu — mówi François Decoster, przewodniczący Komisji Civex.

Jednym z pomysłów na wzmocnienie współpracy na linii Unia Europejski-Europa Wschodnia jest stworzenie platformy medialnej, która upowszechniałaby wiedzę o UE na terenie państw wschodnich. Podczas seminarium podnoszono też kwestię współpracy naszego lokalnego samorządu z Federacją Rosyjską.

— Mamy podpisane umowy partnerskie z Kaliningradem i Bałtijskiem i ani z naszej strony, ani ze strony rosyjskiej nie ma niebezpieczeństwa zaprzestania tych działań. Mam nadzieję, że podczas seminarium wypracujemy też koleje elementy, które mogą być zalążkiem do nowych przedsięwzięć powziętych z sąsiadami ze wschodu — dodaje Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Wybór Elbląga jako miejsca seminarium był nieprzypadkowy. Obecna, skomplikowana sytuacja w Europie z jednej strony, z drugiej zaś nasze regionalne doświadczenie ze współpracy z obwodem kaliningradzkim i funkcjonujący tu mały ruch graniczny powodują, że stosunki ze wschodem, a szczególnie z Rosją, budzą ogromne zainteresowanie. W ostatnim czasie mały ruch graniczny nie ma bowiem dobrej passy; z powodu napiętej sytuacji geopolitycznej i kiepskiego kursu rubla, Rosjanie od początku bieżącego roku coraz mniej chętnie przekraczają granicę z Polską.

Trudno więc liczyć na to, że zasięg małego ruchu granicznego zostanie rozszerzony o kolejne miasta regionu, podobnie jak i o morskie przejścia graniczne.
— My bardziej musimy się skupiać na tym, aby rząd w Moskwie przekonać do tego, by nie wycofywał się z tego pomysłu (MGR- red.). Każdego dnia musimy udowadniać, że ten instrument jest korzystny nie tylko dla Polski, ale i dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego — mówi Jacek Protas, wicemarszałek woj. warmińsko-mazurskiego.

Podobnie do Komisji Civex nie wpłynął dotąd żaden wniosek o rozszerzenie małego ruchu granicznego.
— Do tej pory komisja nie opracowała opinii na temat MGR, wydała jedynie stanowisko na ten temat. Komisja od zawsze wspierała rozwój kontaktów transgranicznych — mówi dyplomatycznie François Decoster, przewodniczący Komisji Civex.
as