Ministerstwo daje zielone światło dla inżynierii środowiska w PWSZ

2015-04-25 13:05:58(ost. akt: 2015-04-25 13:15:43)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na początku kwietnia Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku „Inżynieria środowiska”.
W związku z powyższym od nowego roku akademickiego 2015/16 w Instytucie Politechnicznym PWSZ w Elblągu w ofercie studiów kandydaci znajdą nowy kierunek studiów Inżynieria środowiska ze specjalnością sieci i instalacje wewnętrzne.

— W wyniku przeprowadzonych analiz rynku pracy, stwierdzono rosnące zapotrzebowanie na inżynierów tzw. branży sanitarnej posiadających uprawnienia budowlane. Takie uprawnienia mogą uzyskać właśnie absolwenci nowego kierunku, w ramach którego przygotowujemy inżynierów potrafiących projektować, nadzorować wykonawstwo i eksploatować sieci i urządzenia służące poprawie jakości środowiska zewnętrznego i wewnętrznego — informuje dyrektor Instytutu Politechnicznego dr inż. Jarosław Niedojadło.

Absolwent kierunku Inżynieria środowiska o specjalności sieci i instalacje wewnętrzne zdobędzie wiedzę i umiejętności z zakresu: projektowania, wykonawstwa i eksploatacji sieci: grzewczych, wodnych, kanalizacyjnych, gazowych oraz instalacji klimatyzacyjnych; znajomości technologii stosowanych w inżynierii środowiska (uzdatnianie wody, oczyszczanie ścieków, gospodarka odpadami), umiejętności stosowania technik komputerowego wspomagania prac inżynierskich, znajomości prawa budowlanego i wodnego oraz nabycie wiedzy umożliwiającej założenie i prowadzenie własnej firmy.

Ukończenie takich studiów stanowi także punkt wyjściowy do dalszej specjalizacji np. w zakresie melioracji, co ze względu na specyfikę i walory środowiskowe naszego regionu, a w szczególności Żuław Wiślanych jest wartością dodaną, ze względu na duże zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy na specjalistów tej unikalnej branży.

Po studiach pierwszego stopnia o profilu praktycznym, absolwent może ubiegać się o tzw. uprawnienia budowlane branży sanitarnej do kierowania robotami bez ograniczeń i do projektowania w ograniczonym zakresie. Zdobyte uprawnienia otwierają szerokie możliwości podejmowania pracy zawodowej.