Gruz i zużyte opony oddasz za darmo

2015-05-04 12:51:52(ost. akt: 2015-05-04 12:56:02)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Nie trzeba będzie płacić za wywóz gruzu, ani zużytych opon. Będzie także prowadzona selektywna zbiórka popiołu, oczywiście w okresie grzewczym. To zmiany, jakie mają zostać wprowadzone w życie w Elblągu.
Niewykluczone, że podczas majowej sesji, elbląscy radni zmienią niektóre zasady, obowiązujące obecnie w miejskiej gospodarce śmieciowej. Z niektórych zmian mieszkańcy na pewno się ucieszą. Remontujący swoje mieszkania nie będą już musieli dodatkowo płacić za wywóz budowlanego gruzu. Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (ZUO, ul. Mazurska 42) przyjmie go od nich za darmo. Podobnie ma być ze zużytymi oponami. Z tym, że te odpady nie będą przyjmowane w nieograniczonych ilościach.


— Proponujemy, żeby dla gospodarstwa domowego ustalić następujące roczne limity: 1,2 tony gruzu budowlanego i cztery zużyte opony — poinformowała radnych Irena Szlas-Zielińska, kierownik referatu gospodarki komunalnej elbląskiego ratusza.


Najprawdopodobniej, już od następnego sezonu grzewczego, w Elblągu zacznie być prowadzona selektywna zbiórka popiołu. Z tego chyba najbardziej ucieszą się pracownicy Zakładu Utylizacji Odpadów. Teraz popiół w śmieciach zmieszanych jest dla nich prawdziwym utrapieniem. Gdy trafia do sortowni, pracownicy znikają w tumanach kurzu. 


— Zbiórka popiołu ma być prowadzona od 1 października do końca kwietnia. Popiół będzie odbierany, jeżeli zainteresowany sam ustawi na ten odpad pojemnik i powiadomi o zamiarze prowadzenia selektywnej zbiórki w tym zakresie — zastrzegła kierowniczka.

Nie zmieni się częstotliwość wywozu odpadów zmieszanych i selektywnie zebranych i wielkogabarytowych (np. mebli) z posesji.


— Rezygnujemy z akcji „Podaruj...”, bo w obecnych warunkach traci ona sens — podkreśliła Irena Szlas-Zielińska. 

Jedna ze zmian może się elblążanom nie spodobać. Obecnie pojemniki na śmieci są myte trzykrotnie (w tym dwukrotnie od 1 maja do 30 września) w ciągu roku na koszt miasta.

— Proponujemy, żeby pojemniki na śmieci zmieszane były myte raz na pół roku, a na odpady selektywnie zebrane - raz na rok — poinformowała Irena Szlas-Zielińska.
Grażyna Gosk


Źródło: Dziennik Elbląski