Wtorek, 24 kwietnia 2018. Imieniny Bony, Horacji, Jerzego

Elbląg na dużym ekranie. Tym razem o dziejach elbląskiego portu

2015-05-08 14:47:50 (ost. akt: 2015-05-08 14:53:46)
Port w Elblągu

Port w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Kolejne spotkanie z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” już w najbliższy poniedziałek (11.05). Wypełnią je stare filmy i kroniki pokazujące elbląski port oraz żeglugę na rzece Elbląg, kanałach i Zalewie Wiślanym przed wojną i w czasach powojennych.

Seans „Okno na świat – port w Elblągu” odbędzie się w najbliższy poniedziałek (11.05) o godz. 18 w dużej sali Kina „Światowid” przy pl. Jagiellończyka. Wstęp jest wolny.
— Historia portu, to historia naszego miasta — mówi Juliusz Marek, który od 7 lat przygotowuje i prowadzi seanse o Elblągu. — Korzystne położenie u dawnego ujścia Nogatu i możliwość zbudowania portu zadecydowały o lokalizacji Elbląga. Przez wiele stuleci port miał główny wpływ na rozwój i kondycję gospodarczą miasta.

Dzieje portu w Elblągu to scenariusz na sensacyjny film pełen zwrotów akcji, pechowych splotów wydarzeń i wojen z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Elblążanie dla utrzymania żeglowności zmagali się z żywiołami, prowadzili dyplomatyczne zabiegi w celu uzyskania przywilejów handlowych, odpierali ataki gdańszczan, ale też ulegali innym najeźdźcom, oddając swój port na ich użytek. W takich momentach rola portu rosła, snuto więc plany skrócenia drogi na morze. Na przestrzeni dziejów wielokrotnie planowano budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie, więc planów tych nigdy nie zrealizowano.

Program majowego spotkania z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” wypełnią stare filmy i kroniki pokazujące elbląski port oraz żeglugę na rzece Elbląg, kanałach i Zalewie Wiślanym przed wojną i w czasach powojennych. Będzie też historia elbląskiego portu i niezrealizowanego przekopu Mierzei oraz film o współczesnym porcie i jego potencjale.

Organizatorami cyklu są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska. Wstęp jest wolny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB