Właśnie taką mamy młodzież! Poznajcie ośmiu wspaniałych

2015-05-26 16:41:55(ost. akt: 2015-05-27 11:18:09)
Gala "Ośmiu wspaniałych", w środku 
Alicja Koszyńska

Gala "Ośmiu wspaniałych", w środku 
Alicja Koszyńska

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ala od trzech lat opiekuje się niepełnosprawnymi umysłowo dziećmi. O pracy, która nie jest łatwa nawet dla terapeuty z dyplomami mówi, że to olbrzymia przyjemność. Nastolatka jest jednym z "Ośmiu wspaniałych" wolontariuszy nagrodzonych na dzisiejszej (26.05) gali.
Idea konkursu zrodziła się w 1993 roku w Warszawie. Pomysł, by nagradzać młodych wolontariuszy przyjął się szybko w całym kraju. Na gali w Ratuszu Staromiejskim już po raz siedemnasty nagrodzono ośmiu nastolatków, którzy bezinteresownie niosą pomoc innym.


Alicja Koszyńska uczy się w IV Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu. Od trzech lat jest wolontariuszką w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie Zgromadzenia Sióstr św. Jadwigi w Elblągu. Była też wolontariuszką WOŚP, zaangażowała się także w akcję dla kolegi ze szkoły - "Walentynki dla Łukasza". Gdy wczoraj odbierała na gali wyróżnienie, jej mama nie kryła łez.
— Wzięłam urlop, by tu dzisiaj być. Jestem z córki bardzo dumna. Nie podejrzewałam, że wyrośnie z niej człowiek o tak wielkim sercu — mówi Izabela Kowalina.
Pani Iza pracuje jako rehabilitantka w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu.
— Może, to że widziała, jak ja pomagam chorym, wpłynęło na to, że ona również chce pomagać? — zastanawia się mama Ali.

Jak Ala rozpoczęła swoją przygodę z wolontariatem?
— Koleżanka zaproponowała, byśmy spróbowały. I tak, to się zaczęło. To był 2012 rok.
O pracy z niepełnosprawnymi dziećmi, która nie jest prosta nawet dla terapeutów z dyplomami mówi:
— To przyjemność. Dla mnie, nie stanowi ona żadnego problemu. Wymyślam im zabawy, gdy trzeba karmię — mówi Ala.
Swoją przyszłość nastolatka również wiąże z pomocą innym.

— Warto jest pomagać, to nas wzbogaca i daje ogromną radość — mówi Alicja.

Na gali oprócz niej wyróżnienia odebrało siedmiu młodych ludzi.
Aleksandra Przekopowicz z III Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, pomaga w nauce uczennicy klasy piątej szkoły podstawowej. Uczestniczyła w kursie "Kompetentny wolontariusz".

Maria Animucka uczy się w Zespole Szkół Technicznych w Elblągu. Uczęszcza do Szkolnego Koła Wolontariatu. Jako uczennica klasy mundurowej jest wolontariuszką na imprezach szkolnych i miejskich.

Sebastian Jurkowski to uczeń Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Elblągu. Od kilku lat uczy seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku obsługi komputera. Rekrutuje i przyucza także nowych wolontariuszy. Wspierał akcje na rzecz chorych na białaczkę. Nawet w wakacje poświęca swój czas na prace społeczne.


Żaneta Kłosiewicz uczęszcza do IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Pomaga uczniom z klas integracyjnych.

Mateusz Kołodziejski jest uczniem Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. Już od siedmiu lat jest wolontariuszem. Współpracuje z Bankiem Żywności w Elblągu, związany jest też jest z projektem Szlachetna Paczka. W szkole zorganizował zbiórkę pieniędzy, by spełniło się marzenie chorego chłopca.

Piotr Lichocki uczy się w drugim Gimnazjum w Elblągu. W ubiegłym roku szkolnym zanosił obiady starszej pani. Gdy sam tego nie mógł zrobić, zawsze organizował zastępstwo. Obecnie Piotr pomaga starszemu małżeństwu, odwiedza je nawet w wakacje i ferie świąteczne.


Michał Pawłowski z IV Liceum Ogólnokształcące w Elblągu jest wolontariuszem w Stowarzyszeniu Elbląg Europa. Był koordynatorem działań prowadzonych w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości. Koordynował wymianę młodzieży na Litwie. Stworzył projekt "Młodzież atakuje", który promuje wolontariat.




Na gali zagrał Gracjan Kalandyk, poprowadzili ją uczniowie: Dominik Bloch i Michał Iwaszkiewicz. 



Anna Dawid

Źródło: Dziennik Elbląski