Poniedziałek, 21 maja 2018. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Parasole na starówce muszą być koloru écru

2015-05-30 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-29 11:35:20)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Miejskie budynki, w tym szkoły, przedszkola i instytucje kultury oraz ich ogrodzenia mają być wolne od reklam — proponuje prezydent miasta Witold Wróblewski. A parasole na starówce muszą być w jednakowym kolorze i ma być nim écru.

— Przy wejściu do dwóch elbląskich szkół stoją tablice reklamowe. Banery można też dostrzec na szkolnych ogrodzeniach. A przecież nie powinniśmy uczyć młodzieży, że najważniejsza jest kasa — przekonywał ostatnio radnych z komisji gospodarki miasta Roman Smoleński z Departamentu Architektury i Urbanistyki elbląskiego ratusza.

Dlatego prezydent miasta Witold Wróblewski chce ujednolicić zasady umieszczania reklam w przestrzeni miejskiej. 

— Zarządzenie prezydenta w tej sprawie ma być swoistym kodeksem reklamowym — podkreślił Roman Smoleński. — Obecnie estetyka reklam pozostaje w cieniu. To inwestorzy decydują o jej wyglądzie. A dla nich liczy się nie estetyka, a to, ile wydadzą na reklamę pieniędzy.

Nowe zasady mają wpłynąć na poprawę wizerunku miasta.


— Ale będą one dotyczyły tylko terenów i budynków miejskich — zastrzegł Roman Smoleński. — Oczywiście zaproponujemy zarządcom i spółdzielniom ich stosowanie, ale to od nich będzie zależało, czy nasze dobre praktyki przyjmą.


Dzisiaj nawet urzędnicy przyczyniają się do nieładu reklamowego. Prelegent zwrócił np. uwagę radnych na trzy tablice informacyjne ustawione w różnych miejscach Parku Planty.

— Tak być nie może. Wystarczyło je umieścić w jednym miejscu i już byłby porządek. Właśnie o tym ma mówić kodeks reklamowy — podkreślił Roman Smoleński. 

Najwięcej emocji wywołały zapisy związane ze starówką, a zwłaszcza jeden z nich: „dopuszcza się markizy i parasole tylko w kolorze écru”.


— Jestem przeciwny takiemu rozwiązaniu, bo los restauratorów w naszym mieście i tak nie jest łatwy — zaprotestował Ryszard Klim (SLD). — Nie wierzę w to, że koncerny browarnicze zmienią dla Elbląga kolor swoich parasoli.

— Nie bardzo mi się podoba ten pomysł — przyznał Zdzisław Olszewski (PiS). — Écru to ładny kolor, ale nie przesadzajmy.
..

Marek Mital (PO) zapytał, czy miasto przewiduje odszkodowania dla przedsiębiorców, którzy na własny koszt będą musieli wymienić parasole czy markizy. Według Romana Smoleńskiego, raczej nie będzie takiej potrzeby. Niektóre lokale już mają parasolki we właściwym kolorze.

— Przedsiębiorcy będą mieli rok na przystosowanie się do zmian, a w uzasadnionych przypadkach - aż trzy lata — podkreślił Roman Smoleński. — Z tego, co wiem, niektóre browary już mają parasolki w kolorze écru. Trzeba się tylko ich domagać.

 


gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. who #1745259 | 83.23.*.* 31 maj 2015 20:52

  Tak to jest jak rozsądni ludzie wyjeżdżają

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. turysta #1745169 | 83.11.*.* 31 maj 2015 17:49

  ..a jak będzie padał deszcz..?to też muszę mieć parasol ecru????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ell #1744907 | 93.105.*.* 31 maj 2015 09:34

  od dwudziestu lat w tym kraju na potrzeby wizerunku starego miasta koncerny dopasowują się i nie jest to dla nich tak wielki problem jak dla panów Radnych, którzy nie mają o tym bladego pojęcia,

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. mijb #1744639 | 178.235.*.* 30 maj 2015 17:23

   Pokazcie tego urzędnika Smoleńskiego.Chcę zobaczyć jego twarz.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. nóż sie otwiera #1744636 | 178.235.*.* 30 maj 2015 17:19

   A może by tak zająć się tymi szpetnymi słupkami w mieście które przybywaka jak grzyby po deszczu albo znaki które stoją jeden za drugim a nawet po srodku chodnika lub drogi dla rowerów.Odpieprzcie się od parasoli nie wydaje mi się żeby były szpetne.DLACZEGO CI URZEDNICY SA TAK DURNI.A i jeszcze dlaczego urzędasy gryzą rękę która ich karmi czyżby nie wiedzieli kto jest ich płatnikiem ?!!!!!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)