Bieg Piekarczyka 2015. Rekordowa liczba uczestników, zwycięstwa Białorusinów. FILM!

2015-06-14 15:13:06(ost. akt: 2015-06-15 10:47:53)
Henadz Verkhavodkin (z prawej)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

503 zawodników wystartowało w niedzielę (14.06) w Biegu Piekarczyka. Najszybciej 10-kilometrową trasę pokonał Białorusin Henadz Verkhavodkin, wygrywając z czasem 31 minut 58 sekund. Wśród kobiet triumfowała Volha Krautsova (Białoruś) z rezultatem 35,09. Spośród Polaków najszybszy był Bartosz Mazerski (Sztum), który zajął czwarte miejsce z czasem 34,08. Spośród elblążan najwyższe miejsce zajął Krzysztof Kluge. Czas 36,32 dał mu siódme miejsce wśród mężczyzn.

Elbląski Bieg Piekarczyka odbył się po raz siódmy. W niedzielę padł rekord frekwencji. W biegu głównym na 10 kilometrów wystartowały 503 osoby. Także pół tysiąca osób wzięło udział w biegach towarzyszących dla dzieci i młodzieży na dystansach 800 i 1400 metrów.
Start znajdował się przed Bramą Targową, a meta na Bulwarze Zygmunta Augusta. Trasa biegu na 10 kilometrów wiodła także ulicami położonymi w pobliżu starówki. — Trasa jest fajniejsza niż dwa lata temu. Jest bardziej urozmaicona — ocenił Bartosz Mazerski ze Sztumu, który w biegu głównym zajął czwarte miejsce i okazał się najlepszy spośród startujących Polaków.

Bezkonkurencyjni w Elblągu okazali się Białorusini, zdobywając trzy pierwsze miejsca wśród mężczyzn. Wygrał Henadz Verkhawodkin z czasem 31 minut i 58 sekund, zdobywając główną nagrodę w wysokości 1000 zł. Wśród kobiet najszybciej trasę przebiegła także Białorusinka Volha Krautsova (Białoruś) z rezultatem 35,09.
— Było dzisiaj trochę gorąco. Atmosfera podczas zawodów była piękna, ludzie fajnie kibicowali, klaskali. Biegło mi się przyjemnie i w dobrym nastroju — powiedział na mecie zwycięzca.

Bieg Piekarczyka chwaliła również Krautsova, która opuściła Elbląg bogatsza także o 1000 zł. — Wystartowałam w tym biegu po raz pierwszy. Było dzisiaj trochę duszno. Trasa była dobra, organizacja również — podsumowała.

Najszybszy z Polaków okazał się Bartosz Mazerski. Czas 34,08 dał mu czwarte miejsce wśród mężczyzn. — Biegłem spokojnie, pilnowałem tego czwartego miejsca — stwierdził na mecie. — Moja forma jest jeszcze trochę wakacyjna. Miałem w ubiegłym roku problemy zdrowotne z sercem. Upał mi nie sprzyja i nie chciałem szarżować — powiedział. — Cieszę się, że przyjechałem do Elbląga, zresztą nie po raz pierwszy. Chyba nawet dwa razy tutaj wygrałem. Zawsze jednak przyjeżdżam do Elbląga z przyjemnością.

Spośród elblążan najlepiej na 10-kilometrowej trasie wypadł Krzysztof Kluge, który na metę dobiegł z czasem 36,32. Ten rezultat dał mu siódme miejsce. Podczas niedzielnych zawodów odbył się także 5-kilometrowy wyścig nordic walking, który wygrali Aleksandra Brzustewicz (Elbląg) i Tomasz Ruszkowski (Malbork).