Elbląskie Dni Muzyki Dawnej mają już 20 lat

2015-06-17 19:10:00(ost. akt: 2015-06-17 19:10:01)

Zespół „Musica Poetica” tworzą absolwenci pracowni muzyki dawnej Młodzieżowego Domu Kultury

Zespół „Musica Poetica” tworzą absolwenci pracowni muzyki dawnej Młodzieżowego Domu Kultury

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Elbląskie Dni Muzyki Dawnej mają już 20 lat. Podczas koncertu galowego z tej okazji, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, wystąpią dwa zespoły: „Sensus Sonorum” z Poznania i „Musica Poetica” z Elbląga.
„Sensus Sonorum” to zespół, którego celem jest propagowanie oraz zaznajomienie słuchacza z muzyką dawną, jej historycznym wykonaniem oraz interpretacją zgodną z przeszłością. Nazwa „Sensus Sonorum”, czyli czucie brzmień, wynika z wrażliwości na brzmienie, jaką niewątpliwe każdy muzyk dawny posiada. Każdy z członków zespołu jest indywidualistą, co w połączeniu daje całkowicie nowe wrażenia. Muzyka wykonywana jest na instrumentach historycznych bądź ich kopiach.

Zespół „Musica Poetica” tworzą absolwenci pracowni muzyki dawnej Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Są to byli członkowie zespołu Capella'all Antica oraz Skuti Ensemble. Wraz z zespołami zdobyli szereg nagród w kraju i zagranicą, m.in. ośmiokrotnie złotą Harfę Eola i dwukrotnie Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kameralnych Schola Cantorum w Kaliszu. Wielokrotnie koncertowali na festiwalach we Francji, Belgii i Szwecji. „Musica Poetica” specjalizuje się w muzyce fletowej renesansu i baroku.

Historia Elbląskich Dni Muzyki Dawnej rozpoczęła się przed 20 laty i spotkania trójki animatorów życia kulturalnego: Danuty Mańkut (wieloletniej prezes Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego), Jadwigi Dołęgi (ówczesna dyrektorka elbląskiego Młodzieżowego Domu Kultury) oraz muzyka, pedagoga Ryszarda Skotnickiego. To oni postanowili zaprezentować mieszkańcom i turystom perełki muzyki minionych epok, ożywić uliczki rodzącej się elbląskiej starówki ale też 
i zachęcić dzieci, młodzież do nauki gry na dawnych instrumentach, nauki dawnych tańców. Pierwsza edycja odbyła się 15-16 czerwca 1996 r.

— Przez te minione laty gościliśmy w sumie ponad 120 zespołów, w których zagrało około 800 muzyków. Byli też rycerze, tancerze, rzemieślnicy, odbywały się biesiady staropolskie — wylicza Teresa Wojcinowicz z Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego, które razem z Młodzieżowym Domem Kultury w Elblągu organizuje to święto muzyki.

Niedzielny koncert odbędzie się w sali kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta o godz. 17 (wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich). Wstęp jest bezpłatny.

Opiekę artystyczną nad zespołem „Sensus Sonorum” sprawuje Karolina Zych. Skład: Mateusz Janus, Kacper Szpot (skrzypce barokowe), Szymon Szpot (flet traverso), Marcin Bajon (viola da gamba), Weronika Stałowska (klawesyn). Skład „Musica Poetica”: Anna Radkiewicz, Ewa Kłosowska, Piotr Moneta i Marcin Skotnicki.
opr. AKT

Źródło: Dziennik Elbląski