Tu każdy może spotkać swojego anioła. Aniołowo będzie świętowało 700-lecie

2015-06-20 09:40:00(ost. akt: 2015-06-20 09:39:18)
X Zlot Miłośników Aniołów

X Zlot Miłośników Aniołów

Jedenasty już Zlot Miłośników Aniołów będzie miał szczególną oprawę. Oddając się niebiańskim przyjemnościom i diabelskim igraszkom, mieszkańcy i ich goście będą też świętowali jubileusz 700-lecia wsi. Trwają przygotowania do tej uroczystości.
Mieszkańcy Aniołowa gości XI Zlotu Miłośników Aniołów będą przyjmowali w swojej wsi od 3 do 5 lipca. Ale wcześniej, bo już w najbliższą środę (24 czerwca) w Aniołowie odbędzie się bardziej kameralna uroczystość, która jednak na pewno zapisze się w historii tej miejscowości. Tego dnia wieczorem, w centrum wsi, nastąpi wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik, który właśnie podczas zlotu ma być odsłonięty z okazji obchodzonego w tym roku 700-lecia Aniołowa. 

W miejscu, gdzie stanie pomnik, zakopana będzie „tuba czasu”.

— Znajdą się w niej podpisy wszystkich mieszkańców Aniołowa, również tych, którzy nie umieją jeszcze pisać. Za nich podpiszą się rodzice. Do tuby włożymy też własnoręcznie wykonane przez mieszkańców anioły, rysunek namalowany przez nasze dzieci i dwie gazety, w tym m.in. Dziennik Elbląski — opowiada Halina Cieśla, prezes stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo. 


Autorem pomnika ma być rzeźbiarz z Litwy. Na razie nikt nie wie, jak ów pomnik będzie wyglądał.

— To jest tajemnica rzeźbiarza — mówi Halina Cieśla. — Poprosiliśmy go jedynie o to, żeby jego dzieło wpisywało się w charakter miejscowości. Twórca przeprowadził już u nas rekonesans. Sam wybrał też cztery kamienie, z których pomnik ma powstać.

Cała wieś żyje już atmosferą zbliżającego się zlotu. Mieszkańcy zdobią swoje posesje anielskimi dekoracjami, żeby zająć jak najlepsze miejsce w sołeckim konkursie na najpiękniejszą zagrodę. Aniołowo pięknieje w oczach. W najbliższych dniach właściciele nowo wybudowanych domów dostaną specjalne płaskorzeźby z numerami ich posesji i anielskie flagi, powiewające na wszystkich aniołowskich budynkach.

We wsi odbył się już plener rzeźbiarski i warsztaty rzeźbienia w drewnie.

— Nasi mieszkańcy, zarówno dzieci, jak i dorośli brali w nich udział w dowolnej chwili, kiedy tylko czas im na to pozwalał — podkreśla Halina Cieśla. — Przez warsztaty przewinęła się prawie setka ludzi. Wśród nich byli też mieszkańcy Zalesia. Plonem ich pracy jest przepiękna „ławka aniołów” z dębowego drewna. Drugą taką ławkę wykonali uczestnicy pleneru.


Jak przed każdym zlotem również i teraz we wsi odbywają się warsztaty tworzenia pamiątek. Już wielu mieszkańców potrafi własnoręcznie wykonać aniołka z gliny, ze słomy, z koronki, czy namalować go na desce. 26 i 27 czerwca we wsi odbędą się warsztaty chlebowe i ceramiczne.

— Ich organizatorem jest elbląski Światowid. Marzyliśmy o piecu chlebowym i teraz nasze marzenie się spełni — cieszy się prezes stowarzyszenia. — Piec, który stanie w plenerze, na pewno długo nam będzie służył. W warsztatach pieczenia chleba mogą wziąć udział wszyscy chętni, nie tylko nasi mieszkańcy.
Zlot jest doskonała okazją do promowania pomysłów i osiągnięć aktywnych grup osób, które już mają pomysł na swoją wioskę tematyczną, albo dopiero go szukają. Na ich zgłoszenia i zgłoszenia twórców ludowych organizatorzy zlotu czekają do 28 czerwca. 

— Wszystkim zapewniamy bezpłatne miejsce na stoisko, możliwość skorzystania z nagłośnienia i ciepły posiłek. Zachęcamy do prowadzenia na swoich stoiskach warsztatów, np. malowania, rzeźbienia, czy robótek ręcznych. Mile będą widziane występy. Za najciekawsze pomysły przyznamy nagrody rzeczowe — zapowiada Halina Cieśla.
gog







Źródło: Dziennik Elbląski