Seriale królowały w Elblągu. Przyznano Złote i Srebrne Światowidy

2015-06-22 10:51:00(ost. akt: 2015-06-22 10:57:35)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Monika Kwiatkowska, Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Zofia Czerwińska, Cezary Żak — to laureaci „Złotych i Srebrnych Światowidów” oraz Nagrody Specjalnej jury Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych, który w weekend odbył się w Elblągu.
Polski serial telewizyjny ma 50 lat. 5 stycznia 1965 r. Telewizja Polska rozpoczęła emisję pierwszego serialu. Był nim „Barbara i Jan” w reżyserii Hieronima Przybyła i Jerzego Ziarnika z Janiną Traczykówną i Janem Kobuszewskim w rolach głównych. To właśnie z tej okazji elbląski Światowid stał się na trzy dni stolicą polskich seriali telewizyjnych za sprawą Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych.

Festiwal w Elblągu rozpoczął się w miniony piątek. W jego trakcie publiczność mogła zobaczyć m.in. wybrane odcinki 10 seriali oraz wziąć udział w spotkaniach z gwiazdami oraz twórcami seriali.

W trakcie festiwalu przyznano także nagrody. Pierwszymi laureatami, jeszcze przed tym wydarzeniem, byli Janina Traczykówna i Jan Kobuszewski, którzy otrzymali „Super Światowida” za role w serialu „Barbara i Jan”.

Festiwalowe jury, w składzie: Ewa Braun, Henryk Kuźniak, Radosław Piwowarski, Zdzisław Pietrasik i Piotr Szwedes, przyznało aktorom „Złote i Srebrne „Światowidy”, nagrody aktorskie za role kobiece i męskie oraz „Światowidy Warmii i Mazur”, czyli nagrody dla najlepszej aktorki i aktora z regionu. Swój ulubiony serial wskazała także publiczność.

Nagrodę Specjalną jury otrzymała Monika Kwiatkowska za stworzenie dramatycznej i poruszającej postaci ofiary przemocy w serialu „Głęboka woda”. Taką samą nagrodę otrzymał chór grecki w realiach polskiej wsi, czyli sławna „ławeczka” z serialu „Ranczo”: Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski, Franciszek Pieczka i Piotr Pęgowski.

„Złote Światowidy” trafiły do Zofii Czerwińskiej („Na dobre i na złe”) oraz Cezarego Żaka („Ranczo”), a „Srebrne Światowidy” do Kingi Preis („Ojciec Mateusz”) oraz Jana Wieczorkowskiego („Czas Honoru”). Serialem Wszech Czasów, zgodnie z decyzją czytelników Świata Seriali, zostało „Ranczo”. Ten serial otrzymał również „Światowida Publiczności”, przyznawaną przez widzów elbląskiego festiwalu. „Światowida Warmii i Mazur” dla najlepszej aktorki z regionu otrzymała Joanna Fertacz za rolę w serialu „Dom nad rozlewiskiem”.

Niedzielną galę zakończył koncert pod tytułem „Piosenki z ekranu”. W jego trakcie można było usłyszeć serialowe i filmowe hity w wykonaniu: Mirosława Baki, Soni Bohosiewicz, Katarzyny Dąbrowskiej, Piotra Machalicy, Katarzyny Żak, Artura Żmijewskiego i zespołu „Trzy dni później”. W repertuarze znalazły się między innymi: „Uciekaj moje serce” z serialu „Jan Serce”, „Przed nocą i mgłą osłoń mnie” z serialu „07 zgłoś się” oraz „Pamiętasz była jesień” z filmu „Pożegnania”.