Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Świętojańska zabawa nad Zalewem Wiślanym

2015-06-28 08:57:50 (ost. akt: 2015-06-29 12:04:29)

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Pogoda nie do końca była taka, jakiej można się było spodziewać w ten czerwcowy wieczór. Było słonecznie, ale wiał zimny, północny wiatr. Pomimo tego, Suchaczańska Noc Świętojańska odbyła się z wszelkimi zaplanowanymi szykanami. Zabawa była przednia i pełna niespodzianek.

Chłodną pogodę rekompensował niezwykle bogaty program, którego autorem i realizatorem był niezastąpiony Mirosław Melerski. Podczas dzisiejszej (26 czerwca) imprezy wcielał się w kilka postaci, w każdej wypadając znakomicie. Był konferansjerem, czarownicą i aniołem. Wraz z grupą rusałek wykonał wspaniale zaaranżowany taniec, którego muzyczne rytmy podrywały przybyłych gości. Taki był wielki początek imprezy, która w tym roku odbyła się na nowo urządzonej plaży w Suchaczu.

Sztandarowym punktem programu były poszukiwania legendarnego kwiatu paproci i konkurs na najpiękniejszy wianek. W pierwszej konkurencji zwyciężył Igor Lichonczak z Elbląga, a za najładniejszy wianek jury uznało pracę 11-letniej Justyny Gołębiowskiej z Kamionka Wielkiego.

Otrzymali oni nagrody rzeczowe, a pamiątkowe gadżety i słodycze dostał każdy uczestnik konkursu. Dzięki licznym sponsorom było ich w tym roku wyjątkowo dużo. Kulminacyjnym punktem imprezy było puszczanie wianków na wodę. Nie było z tym łatwo, bo północny wiatr skutecznie blokował im kurs w siną dal. Z kolei przy ognisku odbywały się tradycyjne palenia bukiecików z osobistymi życzeniami spełnienia nawet najskrytszych marzeń.

Świętojańskie obrzędy przewijały się jeszcze kilka razy. Wcześniej mówiła o nich Danuta Melerska wprowadzając zebranych w magiczny świat dawnych ludowych obrzędów. Suchaczańska Noc nad Zalewem poprzedzona była festynem dla dzieci pn. "Na dobry początek lata".

Konkurencje sprawnościowe perfekcyjnie prowadziła Marlena Szulc, wychowawczyni miejscowej świetlicy wiejskiej. Brali w niech udział przede wszystkim dzieci, ale i ich rodzice chętnie włączali się do zabawy. Całą imprezę przygotował zespół Stowarzyszenia Suchacz TAKA Wieś z Radą Sołecką i Świetlicą Wiejską, a partnerami było Koło Gospodyń Wiejskich serwujące pierogi i ciasta, firma Arena i elbląski Wojewódzki Szpital Zespolony ze swoim punktem medycznym.

Sylwester M. JarkiewiczTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Suchacz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. polski #1764626 | 94.254.*.* 28 cze 2015 21:30

    Bez "zaplanowanych szykan" się obeszło. W redakcji znają język polski.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz