Zabytki potrzebują pieniędzy na remonty. Kto zgarnie dotację?

2015-07-02 15:09:45(ost. akt: 2015-07-02 19:54:02)
Kamil Zimnicki, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Kamil Zimnicki, PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

49 tys. zł chcą przeznaczyć urzędnicy na dotacje remontu elbląskich zabytków. Wśród starających się o taką pomoc jest PTTK, który planuje odnowę swojej zabytkowej siedziby przy ulicy Krótkiej 5.
Do Miejskiego Konserwatora Zabytków wpłynęło 5 wniosków o dofinansowanie remontu zabytków. Szansę na dotację mają lokatorzy kamienic przy ul. Grunwaldzkiej 45 renowację elementów frontowych budynku i z ul. Zamkowej 15 i 16, którzy starają się m.in o pomoc na naprawę pęknięć w ścianach zewnętrznych tych kamienic. Wspólnota z ul. Pocztowej 3 zawnioskowała o dotację na renowację fasady tego budynku, a lokatorzy z kamienicy przy ul. Królewieckiej 38 - o pomoc na wykonanie programu prac konserwatorskich do takiego samego zadania.

O pieniądze stara się m.in. PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej, którego siedzibą od 1947 roku jest budynek przy ul. Krótkiej 5, zaadaptowany po części na hotel. Na podstawie ksiąg adresowych i dawnych planów Elbląga wiadomo, że kamienica istnieje przynajmniej od 1855 roku. Ze względu na jej reprezentacyjny charakter, na przełomie XIX i XX wieku została w części wykupiona przez radę miasta i przeznaczona na mieszkania dla ówczesnych nadburmistrzów Elbląga.

Działania wojenne w 1945 roku i wkroczenie do miasta wojsk Armii Czerwonej nie oszczędziły jednak kamienicy. Została wtedy częściowo zniszczona - spalił się dach i całkowicie zagruzowane zostały piwnice. Dwa lata później w wieczystą dzierżawę (do 2112 roku) budynek otrzymał Oddział PTTK: rozpoczęła się także jego adaptacja z przeznaczeniem na hotel.
Nadbudowano wtedy dodatkową, czwartą kondygnację nad głównym budynkiem. Kolejny remont kamienica przeszła w latach 1965-70: dobudowano dodatkową klatkę schodową i prawie całkowicie wymieniono stolarkę drzwiową, częściowo okienną oraz pokrycie dachu.

Teraz to właśnie dach sprawia użytkownikom kamienicy najwięcej problemów.
— Pokrycie dachu jest nieszczelne, przez co woda zalewa stropy i cieknie na ściany, które ulegają zawilgoceniu. Konieczna jest więc wymiana pokrycia dachu na specjalne, z papy termoizolacyjnej wraz z dociepleniem styropianowym — mówi Kamil Zimnicki, rzecznik elbląskiego oddziału PTTK. — Konieczne jest także uzupełnienie brakujących tynków oraz malowanie kominów na całym dachu i wymiana rynien i rur.
AS

Źródło: Dziennik Elbląski