Teraz mogą pić wodę prosto z kranu
2015-07-04 13:00:00(ost. akt: 2015-07-03 11:14:09)
Mieszkańcy Krasina i okolic cieszą się już z doskonałej jakości wody w kranach. Zakończyła się kompleksowa odnowa miejscowej stacji jej uzdatniania.
— Stacja w Krasinie powstała w latach osiemdziesiątych. Jej urządzenia, na tamten czas, doskonale pełniły swoją rolę. Jednak teraz, gdy obowiązują unijne normy jakości wody, bez ich gruntownej modernizacji nie mogło się obejść — podkreśla Eugeniusz Andrusewicz, kierownik referatu budownictwa i gospodarki komunalnej Urzędu Miejskiego w Pasłęku.
Remont rozpoczął się we wrześniu ubiegłego roku. Przez wiele następnych miesięcy mieszkańcy nie mieli łatwego życia. Po zdemontowaniu starego wyposażenia stacji, do odbiorców zaczęła płynąć woda, na korzystanie z której sanepid zezwolił tylko warunkowo (do końca czerwca 2015 r). Oczywiście, pod względem bakteriologicznym odpowiadała ona wymaganiom sanitarnym. Jednak zawartość w niej związków manganów i żelaza zbliżała się do granicznych dopuszczalnych wartości. Ludzie mogli ją pić tylko po przegotowaniu.
— Dodatkowo, po takiej wodzie trudno było doczyścić umywalki, czy wanny — przyznaje kierownik. — Teraz tego typu problemy się skończyły. Chyba, że ktoś ma bardzo zanieczyszczoną wewnętrzną sieć wodociągową...
W zakres prac remontowych weszła m.in. odnowa budynku stacji (wraz z wymianą eternitowego dachu), wymiana urządzeń technologicznych związanych z uzdatnianiem wody i pomp głębinowych w studniach oraz montaż nowego zbiornika na wodę.
— Uzdatnianie wody jest teraz dwustopniowe. Najpierw sześć filtrów wytrąca żelazo i amoniak. Na drugim stopniu wytrącany jest mangan. Woda, która płynie obecnie do mieszkańców, spełnia wszystkie unijne normy — podkreśla kierownik.
— Uzdatnianie wody jest teraz dwustopniowe. Najpierw sześć filtrów wytrąca żelazo i amoniak. Na drugim stopniu wytrącany jest mangan. Woda, która płynie obecnie do mieszkańców, spełnia wszystkie unijne normy — podkreśla kierownik.
Inwestycja kosztowała prawie 2,6 mln zł, z czego ok. 1,2 mln zł gmina dostała z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie z ujęcia w Krasinie korzysta ok. 1100 osób z 10 miejscowości. Powstaje już dokumentacja na podłączenie kolejnych pięciu wsi: Drulit, Dargowa, Sokołów, Piniewa i Awajek. Inwestycja jest planowana na przyszły rok, ale oczywiście ostatnie słowo w tej sprawie będą mieli radni podczas uchwalania przyszłorocznego budżetu.
gog
gog
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez