Takie mamy pomysły na wydanie obywatelskiej kasy

2015-07-08 19:15:00(ost. akt: 2015-07-08 19:18:02)
Siłownia w parku Modrzewie powstała w ubiegłym roku. Jeden z wniosków zgłoszonych w tym roku dotyczy budowy takiej samej siłowni w parku Planty

Siłownia w parku Modrzewie powstała w ubiegłym roku. Jeden z wniosków zgłoszonych w tym roku dotyczy budowy takiej samej siłowni w parku Planty

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Przesłonięcie zaniedbanego lewego brzegu rzeki Elbląg materiałem z nadrukowaną na nim panoramą Wyspy Spichrzów — to jeden z najbardziej oryginalnych pomysłów zgłoszonych przez elblążan do czwartej edycji budżetu obywatelskiego.
Dokładnie 291 pomysłów zgłosili elblążanie do realizacji z obywatelskiej puli pieniędzy.

— Z tym, że pięć wniosków zostało od razu odrzuconych ze względów formalnych — zastrzega Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy elbląskiego ratusza. — Okazało się, że nazwiska ich autorów nie figurują w ewidencji ludności.

Najwięcej, bo aż 60 wniosków wpłynęło z okręgu czwartego. Mieszkańcy z okręgu drugiego zgłosili 53 pomysły, z „piątki” - 42, z „trójki” - 33 i z „jedynki” - 32 propozycje.

— Aż 66 wniosków dotyczy inicjatyw ogólnomiejskich — dodaje rzeczniczka. 

Ile ostatecznie wniosków skierowanych zostanie do głosowania okaże się po ich dokładnej, formalno-prawnej weryfikacji. Na tej liście raczej nie znajdzie się wniosek 6-letniego chłopczyka, który chciałby, żeby w Elblągu powstał port lotniczy. Wnioskodawcą może być bowiem wyłącznie osoba pełnoletnia.

Podobnie, jak w poprzednich edycjach, mieszkańcom nie brakowało pomysłów na wydanie prawie 2,5 mln zł (uszczuplonych o 35 tys. zł na działania informacyjno-promocyjne). Niektórzy zapomnieli o tym, że mogą wnioskować tylko o te zadania, których realizacja leży w kompetencji samorządu. Świadczą o tym na przykład wnioski o wybudowanie w Elblągu hipermarketu Tesco, o wyremontowanie dworca PKP Elbląg Zdrój, czy o uruchomienie kolei nadzalewowej. 


Najczęściej mieszkańcy wskazywali na konieczność odnowy chodników i ulic oraz wybudowania przydomowych parkingów i placów zabaw. Ale do budżetu obywatelskiego zostały też zgłoszone bardziej ambitne zadania, takie jak np.: odnowienie basenu odkrytego, remont wieży widokowej w parku Modrzewie, ozdobienie pętli tramwajowej przy ul. Ogólnej muralem przedstawiającym wydarzenia z historii Elbląga, rewitalizacja Placu Słowiańskiego, zorganizowanie plaży na Wyspie Spichrzów, ochrona charakterystycznych dla Elbląga drzew, wymiana porysowanych przez wandali szyb w wagonach tramwajowych.

Wpłynęły też wnioski o utworzenie trzech nowych linii tramwajowych: z Saperów do Marymonckiej, z Saperów do Druskiej i z Marymonckiej do Ogólnej oraz nowych linii autobusowych: na Żuławską, do Jeleniej Doliny i do Nowej Holandii. Dwa wnioski przypominają władzom o zaniedbanym lewym brzegu rzeki Elbląg. Autor jednego z nich proponuje odpowiednie zagospodarowanie brzegu od strony ul. Wybrzeże Gdańskie. Autor drugiego wniosku podpowiada, co można zrobić, zanim znajdą się pieniądze na odnowę zaniedbanych, nadrzecznych terenów. Według niego wystarczy po prostu przesłonić wstydliwy dla elblążan widok materiałem z nadrukowaną na nim panoramą Wyspy Spichrzów...


— Lista zadań, które poddane będą pod głosowanie mieszkańców, będzie gotowa do 16 września — informuje Joanna Urbaniak. — Samo głosowanie odbędzie się od 28 września do 16 października.
Przypomnijmy: do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego wpłynęło 777 wniosków, spośród których do głosowania skierowanych zostało 123 proponowanych przez elblążan zadań. W drugiej odsłonie było to już odpowiednio 246 i 105 wniosków, a w trzeciej - 471 i 143 wnioski.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski