środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Trafił przed sąd za komentarze w internecie. Sąd: znieważył prezydenta Polski

2015-07-22 15:53:39 (ost. akt: 2015-07-22 22:47:37)
Marek Chrapan

Marek Chrapan

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

"Jego Najwyższa i Totalnie Agenturalna Jełopowatość udająca prezydenta” — tak m.in. o prezydencie Bronisławie Komorowskim napisał na jednym z forów internetowych mieszkaniec Pasłęka, Marek Chrapan. I trafił za to przed oblicze Temidy.

W listopadzie 2014r., gdy w związku z wyborami trwało zamieszanie ze zliczaniem głosów prowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, na stronie internetowej pasłęckiego serwisu internetowego 68-letni Marek Chrapan, pod swoim nazwiskiem, dokonał kilku emocjonujących wpisów, w których określa m.in. państwo polskie jako "żydokomuszą mafijną bandę" a prezydenta RP nazywa "Agenturalną jełopowatością udającą prezydenta". Wpisy zostały zgłoszone przez jednego z czytelników na Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie.

Funkcjonariusze rozpoczęli śledztwo, które zaprowadziło ich do 68-letniego pasłęczanina. Prokuratura postawiła panu Markowi zarzut obrazy narodu polskiego i prezydenta RP i domagała się dla oskarżonego kary dwóch miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Przed Sądem Okręgowym w środę (22.07) zapadł wyrok w tej sprawie. Marek Chrapan został uniewinniony od zarzutu znieważenia narodu polskiego.
— Żadna z tych wypowiedzi nie odnosi się ani do Rzeczpospolitej ani do narodu polskiego (...) Określenia te tyczą się jednej z partii, która funkcjonuje na polskiej scenie publicznej, nie zaś Polski, czy narodu — uzasadniał sędzia Michał Lasota.

Pan Marek został jednak uznany winnym znieważenia prezydenta RP. Sąd w tej kwestii odstąpił od wymierzenia kary, umarzając warunkowo postępowanie na okres 1 roku próby.
— W ocenie sądu autor pokazuje tym zapisem, że lekceważy prezydenta i przekroczył granice prawa do krytyki, ale społeczna szkodliwość czynu była nieznaczna, ponieważ swoje wpisy oskarżony zamieścił na lokalnym, a nie ogólnopolskim portalu. Kara byłaby tu środkiem zbyt represywnym — dowodził sąd.

Pan Marek nie ukrywa, że nadal będzie pisał komentarze na forach internetowych.
— Jeśli zajdzie taka sytuacja, jaka była (zamieszanie ze zliczaniem głosów w wyborach przez PKW - red.), to na pewno nie odstąpię od tego. Moim obowiązkiem jako obywatela jest piętnować każde podobnego typu wydarzenie. Ale nie wiem, czy w takiej formie, jak dotychczas. Mam nadzieję, że nie będzie dla kogo takiej formy wpisów stosować — mówi mężczyzna.

Wyrok nie jest prawomocny. Apelację od wyroku uniewinniającego (obrazy narodu polskiego) nie wyklucza prokuratura.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szperacz #1781688 | 159.205.*.* 23 lip 2015 16:18

  EUROPEJSKI TRYBUNAŁ PRAW CZŁOWIEKA : - "Swoboda wypowiedzi stanowi jeden z zasadniczych filarów demokratycznego społeczeństwa, jeden z podstawowych warunków jego postępu i rozwoju każdej osoby. Odnosi się także do poglądów które obrażają, oburzają lub wprowadzają niepokój w państwie lub części społeczeństwa. Takie są wymogi pluralizmu, tolerancji, otwartości na inne poglądy bez których nie istnieje demokratyczne społeczeństwo." - KONIEC KROPKA!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pan #1781190 | 83.6.*.* 23 lip 2015 07:46

  na mądrego to on nie wygląda to i nie ma co się dziwić że głupkowate komentarze umieszcza,jak nie było internetu to jedynie po ścianach publicznych toalet tacy poeci się produkowali

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wszyscy tak mówią #1781187 | 188.146.*.* 23 lip 2015 07:45

  na ulicy w miescie o tym rządzie i nic tu nie ukrywać i nie ma do ukrycia bo prawde pisał

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zadzior #1780966 | 88.156.*.* 22 lip 2015 20:54

  Tak zachowuje się państwo totalitarne!Gdzie wolność słowa i wypowiedzi?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. popieram go #1780943 | 62.141.*.* 22 lip 2015 20:31

   prawde powiedział tez tak mysle

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz