Promenadowe granie w letnim salonie w Bażantarni
2015-07-31 08:59:11(ost. akt: 2015-07-31 09:02:48)
Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza w najbliższą niedzielę – 2 sierpnia - na kolejny koncert Letniego Salonu Muzycznego – Bażantarnia 2015.
W programie „Promenadowe muzykowanie” wystąpią: Zuzanna Kassak (śpiew, fortepian), Katarzyna Libront (śpiew, skrzypce), Michał Światkowski (skrzypce), Tadeusz Kassak (akordeon, fortepian, skrzypce).
Zuzanna Kassak – z muzyką związana od wczesnego dzieciństwa. Od 2001 współpracuje z agencją koncertową „Pro Musica” M.Tracza we Wrocławiu. Jest absolwentką (2008 r.) Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu solowego prof. W.Zalewskiego. W 2010 na zaproszenie Austin Polish Society (USA) brała udział w 4 recitalach wokalnych z okazji 200-lecia urodzin F.Chopina. Od 2010 roku pracuje w Operze Bałtyckiej jako artystka chóru operowego; współpracuje jako solistka z Gdańskim Chórem Puzonów. Od 5 lat bierze udział w Festiwalu Rossiniowskim w Bad Wildbad (Niemcy).
Michał Światkowski jest studentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Urodził się w 1993 roku w Elblągu i od najmłodszych lat uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m.in. W Łańcucie i Goh (Niemcy). Jest dwukrotnym stypendystą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej i laureatem wielu konkursów skrzypcowych ogólnopolskich, a także międzynarodowych. W ubiegłym roku zajął I miejsce oraz otrzymał nagrodę specjalną za wirtuozerię we włoskim konkursie Citta di Barletta. Oprócz gry na skrzypcach zajmuje się także kompozycją i aranżacją. Napisał do tej pory kilkanaście utworów skrzypcowych i kameralnych. Od października tego roku będzie kontynuował naukę na studiach magisterskich pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Kacprzaka.
Katarzyna Libront jest skrzypaczką pochodzącą z Bydgoszczy. Studia ukończyła w Gdańsku w 2014 roku. W wieku kilkunastu lat zaczęła uczestniczyć w kursach orkiestrowych we Włoszech, w Niemczech, Szwajcarii. Studia podjęła na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jako koncertmistrz orkiestry odbyła tourneè po Chinach, wystąpiła także z projektem operowym w North-West Opera w Irlandii. Współpracowała z wieloma orkiestrami. Na stałe związana jest z kwartetem smyczkowym „String Art Ladies” i zespołem muzyki dawnej White Garden. Jej drugą pasją jest śpiew i jako wokalistka jest założycielką zespołu „K80's”.
Tadeusz Kassak jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku ( 1975 r.) w klasie puzonu prof. Magdaleny Zawadzkiej, puzonista (w latach 1974 – 2009) Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, od 2007 r. wykładowca w klasie puzonu Akademii Muzycznej w Gdańsku, w której prowadzi także dęte zespoły kameralne. Jest laureatem Konkursu Młodych Puzonistów w Pabianicach(1975 r.) oraz Konkursu Kompozytorskiego na przebój studia „S-1” w Warszawie ( 1987 r.). Od 1979 r. prowadzi założony przez siebie Kwartet Dęty Filharmonii Bałtyckiej, z którym dał ponad 3 tys. koncertów w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma nagranych kilkadziesiąt płyt analogowych m.in. we Włoszech oraz CD m.in. z Leszkiem Możdżerem, Olo Walickim, Gabą Kulką, Romanem Peruckim. Jako kompozytor uprawia przede wszystkim muzykę kameralną tworząc na bardzo różne składy instrumentalne, jednak najwięcej czasu poświęca na aranżacje i opracowania dla potrzeb orkiestr symfonicznych i zespołów kameralnych. Jest twórcą hejnałów Sopotu i Olsztyna. W 2003 r. założył i prowadzi unikalny w skali kraju i Europy 12 osobowy zespół kameralny „ Kassak Brass Ensemble” dla którego komponuje i aranżuje, współpracując m.in. z Anitą Rywalską, Waldemarem Malickim, Maciejem Miecznikowskim. W 2009 r. założył „Gdański Chór Puzonów” , w którym grają studenci i absolwenci gdańskiej Akademii Muzycznej. Od kilku lat wydawnictwa muzyczne „Patrias” w Szczecinie i „Eufonium” w Gdyni wydają kompozycje T.Kassaka na różne instrumenty, a w jesiennym numerze (2014) fletowego czasopisma PAN Magazine (Anglia) znalazła się następująca recenzja:
„3 Figle” (3 Frolics) na flet solo T.Kassaka to, jak sugeruje tytuł, trzy krótkie, jednominutowe utworki w żartobliwym stylu. Te śliczne miniatury ukazują figlarne poczucie humoru i dają grającemu wspaniałą zabawę. Miniaturki są nieco ekscentrycznie „zakręcone”, w najlepszym tych słów znaczeniu. Nie wymagając nadzwyczajnych umiejętności technicznych, przez cały czas utrzymują napięcie rytmiczne. Gorąco polecam. Carla Rees”
„3 Figle” (3 Frolics) na flet solo T.Kassaka to, jak sugeruje tytuł, trzy krótkie, jednominutowe utworki w żartobliwym stylu. Te śliczne miniatury ukazują figlarne poczucie humoru i dają grającemu wspaniałą zabawę. Miniaturki są nieco ekscentrycznie „zakręcone”, w najlepszym tych słów znaczeniu. Nie wymagając nadzwyczajnych umiejętności technicznych, przez cały czas utrzymują napięcie rytmiczne. Gorąco polecam. Carla Rees”
2 sierpnia, godz. 17, muszla koncertowa w Bażantarni, wstęp wolny.
Źródło: Dziennik Elbląski
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez