Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Park astronomiczny otwarty już dla zwiedzających

2015-08-19 07:10:00 (ost. akt: 2015-08-18 20:10:21)

Autor zdjęcia: Sylwester M. Jarkiewicz

Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku we wtorek (18 sierpnia) został otwarty dla zwiedzających. To miejsce w którym nie tylko można obserwować niebo, ale i poznać historię astronomii oraz postać i naukę Kopernika.

Park powstał powstał dzięki rozbudowie istniejącego od 1981 roku obserwatorium astronomicznego. Znajduje się on dokładnie na Górze Żurawiej, w miejscowości Ronin, oddalonej od Fromborka o 1,5 km. Do starego obserwatorium dobudowane zostały nowe pawilony, w których znajdują się instrumenty astronomiczne, pochodzące ze zbiorów muzeum. Wśród nich są dwa XIX-wieczne teleskopy, instrument przejściowy Bamberga oraz XX-wieczna kamera do wykonywania zdjęć sztucznych satelitów ziemi. W parku znajdziemy również kopie instrumentarium Mikołaja Kopernika. Planowana jest także rekonstrukcja XVII-wiecznych lunet, tzw. kaliskich, które były używane przez jezuitów w Kaliszu do obserwacji plam na Słońcu.

Jednak w parku znajdziemy nie tylko dawne instrumenty. Tak zwany biały pawilon wyposażony jest w teleskop Zeiss Meniscas 150/2250, powiększający obraz do 300 razy oraz teleskop zwierciadlany TAŁ-200K. Podobnie jak Meniscas wykorzystywany do obserwacji gromad gwiazd, mgławic i galaktyk.
Kolejny teleskop zwierciadlany znajdziemy na wieży obserwacyjnej. Ten służy do obserwacji słabych obiektów jak gromady gwiazd, mgławice czy galaktyki.
— Park, w sierpniu, otwarty będzie od wtorku do niedzieli, w godzinach od 11.30 do 18.30. Za zwiedzanie zapłacimy tu 10 zł (bilet normalny) i 6 zł (bilet ulgowy)– mówi Henryk Szkop, dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

— W przyszłości chcemy, aby w miejscu tym przynajmniej kilka razy w miesiącu odbywały się nocne obserwacje nieba, tak aby odwiedzający mogli obejrzeć co ciekawsze zjawiska astronomiczne — dodaje Henryk Szkop.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. nieżyczliwy64 #1797663 | 37.248.*.* 19 sie 2015 17:22

    Proszę się dokładnie przyjrzeć tej inwestycji, czuć bardzo nieprzyjemny zapach.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz