środa, 27 maja 2020. Imieniny Amandy, Jana, Juliana

Spędź noc z Bachem

2015-08-19 10:27:48 (ost. akt: 2015-08-19 10:30:17)
Organy Hildebrandta

Organy Hildebrandta

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W niedzielę (23.08) będziemy mieli okazję spędzić noc z muzyką Jana Sebastiana Bacha.

W kościele pw. św. Bartłomieja usłyszymy trzy tematyczne recitale organowe: Der junge Bach, Hoforganist i Thomaskantor zu Leipzig. Koncert rozpocznie się o godz. 20, wstęp bezpłatny. W tym roku świętujemy 330. rocznicę urodzin tego niemieckiego kompozytora oraz organisty. Życiorys jednego z najwybitniejszych artystów w dziejach muzyki przedstawi Krzysztof Urbaniak.
Tego wieczoru na organach Andreasa Hildebrandta zagrają:
− godz: 20 Łukasz Mosur (kaliski organista, laureat konkursów organowych i pedagog poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu)
− godz: 21. 30 Krzysztof Musiał (krakowski organista, zwycięzca IV Akademickiego Konkursu Organowego "Romuald Sroczyński im memoriam" w Poznaniu, grudzień 2014)
− godz: 23 Tomasz Soczek (zwycięzca III Międzynarodowego Konkursu Organowego im. J. Kucharskiego w Łodzi, marzec 2014)

Między poszczególnymi recitalami organizatorzy zapraszają do Oratorium im. Jana Pawła II, gdzie zapoznać się będzie można z wystawą poświęconą działalności XVIII-wiecznego organmistrza Christopha Heinricha Obucha z Morąga, który kilkakrotnie odnawiał pasłęckie organy.

Organy w Pasłęku to prawdziwy biały kruk. Są największym istniejącym dziełem barokowego budownictwa organowego w Polsce i części Europy. Dziełem, które zachowało nie tylko oryginalną oprawę zewnętrzną, ale także dużą część mechanizmu i piszczałek. Instrument został zbudowany w latach 1717-1719 przez gdańskiego artystę Andreasa Hildebrandta, jednego z wielkich budowniczych organów epoki baroku. Wtedy uznano go za jedne z najlepszych organów dawnych Prus Wschodnich. Dzisiaj, dzięki trwającej blisko cztery lata renowacji, instrument powrócił do świetności.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB