Inteligentne miasto w sieci

2015-08-20 00:36:45(ost. akt: 2015-08-20 08:46:43)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Powoli dobiega końca budowa jednej z największych inwestycji na Warmii i Mazurach — sieć szerokopasmowa, która powstaje z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
Szerokopasmowy internet daje mnóstwo możliwości. Wykorzystują je m.in. inteligentne miasta, czyli smartcity. Jest to nowatorska idea zarządzania miastami w nowoczesny, ekologiczny i oszczędny sposób. Jednym z elementów smartcity jest System Inteligentnego Transportu. Taki system istnieje w Olsztynie. Jest częścią składową inwestycji tramwajowej. Nowoczesne oprogramowanie ma usprawnić działanie całej sieci komunikacyjnej w Olsztynie.

— Najbardziej widocznym efektem wdrażania ITS są m.in. kamery instalowane na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną pozwalające na monitorowanie natężenia ruchu — wylicza Paweł Pliszka, rzecznik ZDZiT w Olsztynie. — Są wśród nich również urządzenia w kolorze żółtym. To kamery rejestrujące samochody przejeżdżające skrzyżowanie na czerwonym świetle. Tak więc po wdrożeniu projektu z pewnością wzrośnie również poziom bezpieczeństwa w mieście.

ITS to także nowoczesny system informacji pasażerskiej. Na wielu przystankach autobusowych (a niebawem także tramwajowych) zainstalowane są elektroniczne tablice wyświetlające informację on-line o godzinach przyjazdu środka transportu. Nowoczesne tablice informacyjne znajdują się również wewnątrz pojazdów komunikacji miejskiej. Dzięki nim pasażerowie mogą obserwować, jaką trasą przebiega podróż, czy na którym przystanku będą mogli się przesiadać.

Wreszcie ITS to też biletomaty stacjonarne i mobilne (niemal w każdym autobusie i we wszystkich tramwajach) oraz bilet elektroniczny, czyli Olsztyńska Karta Miejska. — Kartę można obsługiwać przez internet, więc unikniemy np. stania w kolejce po bilet miesięczny — podkreśla Paweł Pliszka.

Tego typu rozwiązania techniczne bazują na szybkich sieciach transmisyjnych. W oparciu o taką technologię na Warmii i Mazurach budowana jest obecnie szkieletowo-dystrybucyjna sieć szerokopasmowa. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień tego roku. Długość sieci to już 2292 kilometrów. Dzięki dobudowie „ostatniej mili” nasze województwo będzie miało również szansę stać się inteligentnym regionem.

Obrazek w tresci