Najlepszy mistrz Polski, Start Elbląg czwarty. Turniej o puchar marszałka za nami

2015-08-24 09:39:05(ost. akt: 2015-08-24 09:42:26)

Piłkarki ręczne Startu Elbląg zajęły czwarte miejsce w zakończonym wczoraj międzynarodowym turnieju o puchar marszałka województwa warmińsko-mazurskiego. Najlepszym zespołem okazał się mistrz Polski MKS Selgros Lublin, kończąc turniej bez straty punktu.
W trzydniowym turnieju udział wzięło sześć zespołów. Pięć drużyn z superligi: MKS Serlgros Lublin, Vistal Gdynia (wicemistrz kraju), Energa AZS Koszalin, beniaminek Łączpol AZS AWF Gdańsk oraz czwarty zespół ubiegłorocznych rozgrywek, gospodarz turnieju Start Elbląg oraz reprezentacja Chin. Zespoły grały systemem każdy z każdym.

Najlepiej spisał się aktualny mistrz kraju, który zakończył turniej z kompletem pięciu zwycięstw. Lublinianki już na tym etapie przygotowań pokazały się z jak najlepszej strony i swoją grą udowodniły, że nadal będą się liczyły w walce o tytuł mistrzowski.

Jeśli chodzi o elblążanki, to przed ostatnim spotkaniem w turnieju z Vistalem Gdynia miały szansę na zajęcie nawet drugiego miejsca. Musiały jednak wygrać, a spotkanie z Vistalem przegrały 23:30 (14:15) i musiały się pożegnać z miejscem na podium, zajmując czwarte miejsce w turnieju. W tym pojedynku zawodniczki Startu toczyły wyrównany bój tylko do przerwy. W drugiej połowie oddały inicjatywę rywalkom, które w 50. min prowadziły już różnicą 11 goli (30:19). W tym spotkaniu najwięcej goli dla Startu zdobyły: Aleksandra Kwiecińska 6, Sylwia Matuszczyk 4 oraz Magda Balsam i Patrycja Świerżewska po 3.

A jak grały elblążanki w innych spotkaniach?

Start — Chiny 29:31 (15:16)
Bohaterem tego spotkania była bramkarka Startu, która obroniła cztery rzuty karne. Gospodynie dobrze rozpoczęły mecz i prowadziły już 7:4. Później miały problemy ze skutecznością i po chwili przegrywały 10:13. Tuż przed przerwą kontaktowego gola zdobyła Sylwia Lisewska. W drugiej połowie trwała zacięta walka do ostatniego gwizdka, ale lepszy okazał się zespół z Azji. Najwięcej goli dla Startu zdobyły: Lisewska 9, Matuszczyk 4, Waga 3.

Start — Łączpol AZS 29:24 (16:9)
Już po 6. min elblążanki prowadziły 5:1, grając dobrze nie tylko w obronie, ale także i w kontrataku. Na trzy minuty przed przerwą prowadziły 14:7 i tę różnicę bramkową dowiozły do przerwy. Po zmianie stron w zespole gdańskim zagrały reprezentantki kraju: Monika Sadowska oraz Karolina Siódmiak, które zmniejszyły rozmiary porażki. Najwięcej goli dla Startu: Waga 6, Lisewska 5, Kwiecińska, Świerżewska po 4.

Start — Selgros 25:26 (15:15)
Był to bardzo wyrównany mecz, a końcowy rezultat był sprawą otwartą przez całe spotkanie. Po przerwie lublinianki prowadziły już 22:17, ale wystarczyło, że elblążanki zagrały agresywniej i strzelając pięć bramek doprowadziły do remisu 22:22. Końcówka zapowiadała się emocjonująco i tak też było. Na 20 sekund przed końcem, przy stanie 25:25, Selgros zdobył zwycięskiego gola.
Najwięcej bramek dla Startu zdobyły: Jędrzejczyk, Świerżewska oraz Waga po 4.

Start — Energa AZS 29:25 (12:12)
Zawodniczki z Koszalina, ku zaskoczeniu, lepiej rozpoczęły mecz prowadząc 5:1. Elblążanki nie dawały za wygraną i wyszły na prowadzenie 7:5. Cały czas trwała wymiana ciosów bramka za bramkę. Dopiero na trzy minuty przed końcem po golu Aleksandry Jędrzejczyk zrobiło się 27:24 i gospodynie, kontrolując przebieg wydarzeń na boisku, nie wypuściły już zwycięstwa z rąk.
Najwięcej goli dla Startu zdobyły: Waga, Balsam, Jędrzejczyk.

Najlepszy bramkarką turnieju została Sołomija Szywierska (Start), najlepszą snajperką Monika Kobylińska (Vistal) 42 gole, a najlepszą zawodniczką Zhao Jiaoin (Chiny)
— Turniej pod względem organizacyjnym jak i sportowym stał na dobrym poziomie. Każdy z zespołów jest na innym etapie przygotowań, ale walki i ambicji żadnej z drużyn nie zabrakło i to cieszy — podsumował turniej prezes Startu Paweł Jankowski.

Pozostałe wyniki: Vistal — Łączpol 30:29, Energa — Selgros 24:43, Vistal — Selgros 24:31, Energa — Chiny 25:25, Energa — Vistal 22:22, Łączpol — Chiny 36:32, Vistal — Chiny 28:35, Łączpol — Selgros 21:39, Łączpol — Energa 25:23, Selgros — Chiny 35:30.
Kolejność turnieju: 1. Selgros 10 pkt., 2. Chiny 5 pkt., 3.Vistal 5 pkt., 4. Start 4 pkt., 5. Łączpol 4 pkt., 6 Energa 2 pkt.