Radni z Warmii i Mazur obradowali na sesji w Elblągu

2015-08-26 20:20:00(ost. akt: 2015-08-26 20:29:52)
Radni z Warmii i Mazur obradowali w środę w Elblągu

Radni z Warmii i Mazur obradowali w środę w Elblągu

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Kiedy podpisano II pokój toruński? Jak się okazuje bezbłędną odpowiedź podają nieliczni. W przyszłym roku mieszkańcy Warmii i Mazur będą mieli okazję odświeżyć pamięć. 
Tak zdecydowali radni sejmiku wojewódzkiego podczas dzisiejszej (26 sierpnia) sesji. Jako że ta odbywała się w Elblągu, nie zabrakło i lokalnych wątków.

Radni z Warmii i Mazur obradowali w środę w Elblągu. W tutejszym ratuszu odbyła się wyjazdowa sesja sejmiku warmińsko-mazurskiego. Przyjęto uchwały dotyczące między innymi: zmian w budżecie województwa na ten rok i rozwoju transportu na terenie, a także tą w sprawie przyszłorocznych obchodów jubileuszu 550-lecia II pokoju toruńskiego.

Przypomnijmy. Traktat ten zawarty zawarty 19 października 1466 roku, pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim, zakończył wojnę trzynastoletnią. W jego wyniku Królestwo Polskie odzyskało Pomorze Gdańskie z Gdańskiem i ziemię chełmińską z Toruniem, a jej granice rozszerzono o Warmię i Powiśle z Żuławami, w tym Malborkiem i Elblągiem.
— Okres pomiędzy II pokojem toruńskim, a I Rozbiorem Polski, czyli lata 1466 — 1772, jest niezwykle ważny w naszej historii, cały czas jednak o nim zapominamy — podkreśla Piotr Żuchowski, przewodniczący sejmiku, wiceminister kultury i generalny konserwator zabytków. — Nawet w Elblągu, podkreśla się okres krzyżacki, okres prusko-niemiecki, a w małym stopniu przypomina o tych trzech wiekach, które przecież miały przemożny wpływ na te tereny.
— W związku z tym, że w przyszłym roku upływa 550 rocznica podpisania drugiego traktatu toruńskiego, wyszedłem z inicjatywą, abyśmy w województwie warmińsko-mazurskim, w jego miastach i gminach, przypomnieli tą ważną datę — dodaje Żuchowski.

Zdaniem przewodniczącego sejmiku to niezwykle istotne, szczególnie, że mieszkańcy Warmii i Mazur, nadal budują swoją tożsamość historyczną.
Radni jednogłośnie przyklasnęli temu pomysłowi. Przyjęta uchwała da początek planowaniu przyszłorocznej akcji edukacyjnej.

Podczas sesji sejmiku, nie zapominano i o gospodarzu. O problemach, znaczeniu i przyszłości Elbląga w regionie mówili Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa i Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
— Niektóre zadania, które chcemy realizować, muszą być wsparte przez radnych samorządu wojewódzkiego – przyznaje prezydent Wróblewski.

Prosił o wsparcie m.in. w zakresie utworzenia odpraw fitosanitarnych w elbląskim porcie, a także budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. W tej drugiej kwestii, niespodziewanie otrzymał wsparcie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Ich samych, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, zabrakło na sali. Jednak ich apel, przekazał Artur Chojecki, wiceprzewodniczący sejmiku. Poprosił marszałka o odpowiedź na pytanie, czy samorząd województwa ma wolę i możliwości wsparcia działań zmierzających do realizacji projektu przekopu mierzei.

Obrady w Elblągu były również okazją do wręczenia odznaczeń. Te za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego trafiły do: Alicji Nowak, dyrektora Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej i Jacka Nowińskiego, dyrektora Biblioteki Elbląskiej. Kolejne dwa, wyróżnienia za zasługi dla Elbląga z okazji 25-lecia samorządu, przyznano: ministrowi Piotrowi Żuchowskiemu i Jackowi Protasowi, wicemarszałkowi województwa. Obu panów zabrakło podczas jubileuszowych uroczystości w czerwcu, więc wczoraj wykorzystano okazję aby im je wręczyć.
naj


Źródło: Dziennik Elbląski