W szpitalu wojewódzkim otrzymasz już swoją dokumentację medyczną na CD

2015-09-13 12:40:00(ost. akt: 2015-09-13 12:41:42)
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

Autor zdjęcia: archiwum szpitala

Pacjentów szpitala wojewódzkiego ucieszy fakt, że od września mogą zgrać dokumentację medyczną na CD. Koszt usługi to 8 zł. — Nareszcie ktoś pomyślał, bo ceny, które trzeba tu płacić za ksero są horrendalne — mówi Iwona Antkiewicz, która interweniowała w naszej redakcji.


84-letni dziadek elblążanki Iwony Antkiewicz miał stanąć przed komisją ZUS. Mężczyzna starał się o pierwszą grupę inwalidzką. Potrzebował kopii swojej dokumentacji medycznej, którą prowadził Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. 

— Dziadek choruje długo, więc dokumentację ma obszerną, bo prawie stustronicową. Oryginału wydać mi nie chciano. Powiedziano, że nie można jej wynosić poza szpital. Usłyszałam, że nie będą jej potem szukali po mieście. Zaproponowano mi sporządzenie na miejscu kserokopii, w szpitalnym archiwum. Jednak ogromnie się zdziwiłam, gdy usłyszałam cenę tej usługi: prawie 80 groszy za stronę. Więc za skserowanie całej dokumentacji medycznej dziadka musiałabym zapłacić aż 80 złotych. Czy to, aby nie za drogo? Kserokopia strony formatu A4 na mieście kosztuje przeciętnie 25 groszy — mówi pani Iwona.


Anna Kowalska, rzeczniczka prasowa szpitala wojewódzkiego przyznaje, że właśnie taka cena za stronę kserokopii dokumentacji medycznej obowiązuje w szpitalnym archiwum, a reguluje to Ustawa o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. 

— Zgodnie z nią, maksymalna wysokość opłaty za stronę kopii dokumentacji medycznej nie może przekraczać 0,002 przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, czyli od września jest to kwota 0,770 zł. Jednocześnie chciałabym podkreślić, że wszelka dokumentacja medyczna jest udostępniana pacjentom lub osobom przez nich upoważnionych w dokumentacji, którą zakłada się, przyjmując pacjenta na oddział. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, m.in. właśnie kserując dokumenty na miejscu, w archiwum — wyjaśnia Kowalska.

Rzeczniczka podkreśla, że wszyscy pracownicy archiwum mają wiedzę na temat zasad udostępniania dokumentacji, w tym oryginałów. A ten może otrzymać pacjent lub osoba przez niego upoważniona, z tym, że na ściśle określony czas.

— Wniosek udostępnienia dokumentacji medycznej osobom fizycznym zredagowany jest w ten sposób, że przewiduje wydanie oryginału dokumentacji, jednak jedynie osobie upoważnionej przez pacjenta, i na ściśle określony czas. Zasady udostępniania dokumentacji medycznej również reguluje Ustawa o Prawach Pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta — mówi Kowalska.

Od pierwszego września szpital proponuje pacjentom nowe rozwiązanie, zgranie dokumentacji na płytkę CD. Samą płytkę pacjenci otrzymają bezpłatnie. 
— Koszt usługi bez względu na ilość stron, wynosi 8 złotych — mówi Anna Kowalska. — Zapraszamy panią Iwonę do naszego archiwum, tam udzielona jej będzie wszelka możliwa pomoc. 

Anna Dawid



Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fad #1814120 | 78.88.*.* 13 wrz 2015 21:51

    Zgodnie z ustawą: kwota nie może przekraczać pewnej wartości, ale w szpitalu rozumieją ten zapis, że musi taka max kwota obowiązywać!!!

    odpowiedz na ten komentarz