Czwartek, 29 października 2020. Imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii

Dożynki powiatowe w Gronowie Elbląskim. Zdjęcia

2015-09-21 23:07:58 (ost. akt: 2015-09-23 14:15:20)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Elblągu

Gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych, które odbyły się w minioną sobotę, było Gronowo Elbląskie. Festyn odbył się przy pięknej letniej pogodzie i dużej frekwencji gości.

Tradycyjnie uroczystości dożynkowe zapoczątkowała msza święta w intencji rolników celebrowana przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Po mszy nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych, których przygotowano aż 15. Konkurs na najładniejszy wygrało Władysławowo (gm. Elbląg), drugie miejsce zajął wieniec z Jankowa (gmina Rychliki), a trzecie z Jegłownika (gmina Gronowo Elbląskie)

Starostami tegorocznych dożynek byli Beata Kamecka i Marcin Kowalski. To oni przekazali tradycyjny bochen chleba na ręce starosty elbląskiego Maciej Romanowskiego i wójta Gronowa Elbląskiego Marina Ślęzaka.

Dożynki były także okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla regionu i powiatu. Wśród wyróżnionych znalazł się Ryszard Zając, który otrzymał Odznakę za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Ryszard Zając był wieloletnim dyrektorem Ośrodka Kultury w Młynarach, zainicjował wiele wydarzeń kulturalnych o wymiarze ogólnopolskim i międzynarodowym, pełnił również funkcję burmistrza Młynar w minionej kadencji.

Podczas dożynek wręczono również Odznaki Honorowe Zasłużony dla Powiatu Elbląskiego. Na liście wyróżnionych znaleźli się: Sławomir Jezierski, Józef Kujawa, ks. Andrzej Sroka, Henryk Milewski i Tadeusz Kawa.

W czasie dożynek pracowała specjalna komisja, która dokonała nie tylko oceny wieńców dożynkowych, ale również stoisk wiejskich. Najlepszych nagrodzono dyplomami i czekami pieniężnymi. W kat. stoisk wiejskich wygrała miejscowość Oleśno (gm. Gronowo Elbląskie), a kolejne miejsca zajęły Tolkmicko oraz Kiersity (gm. Rychliki).

Jak zwykle dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych w postaci występów artystycznych, konkursów, a także licznych stoisk ze smakołykami. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert gwiazdy wieczoru Krystyny Giżowskiej, po którym nastąpiła zabawa taneczna aż do godzin nocnych.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. leśne dziadki #1820646 | 80.48.*.* 23 wrz 2015 10:22

    Żenujące to były odznaczenia za zasługi dla powiatu. Tyle jest fantastycznych działaczy społecznych, inicjatyw, które promują region, o rada powiatu odznaczyła leśnych dziadków. Wstyd, bo radni w ogóle nie interesują się tym, co dzieje się w powiecie, a nawet ich okręgach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. uczestnik #1819869 | 80.53.*.* 22 wrz 2015 12:20

    Wieńce ładne , ale komisja konkursowa nie przeczytała ze zrozumieniem "Regulamin konkursu Powiatu Elbląskiego na tradycyjny wieniec dożynkowy oceniany podczas Dożynek Powiatowych w Gronowie Elbląskim w dniu 19 września 2015 roku

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)