Piknik ortograficzno-językowy w Światowidzie

2015-09-22 11:06:54(ost. akt: 2015-09-22 11:11:40)
Podczas pikniku odbędzie się dyktando o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa”

Podczas pikniku odbędzie się dyktando o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa”

Autor zdjęcia: Aleksandra Jakimczuk

Już w najbliższy czwartek (24.09) w elbląskim Światowidzie odbędzie się piknik ortograficzno-językowy. Początek o godz. 10.
— Przygotujemy 10 stacji ortograficzno-językowych. Na każdej z nich będą do rozwiązania quizy oraz zagadki językowe. Każdy uczestnik imprezy otrzyma kartę, na której będzie przyklejał swoje naklejki — opowiada Marta Derlukiewicz, organizator pikniku. — 10 odwiedzonych stacji i poprawnie rozwiązanych zadań to 10 naklejek i możliwość wzięcia udziału w losowaniu nagrody.

Co jeszcze? Podczas pikniku rozstrzygnięte zostanie finałowe dyktando i dowiemy się, kto zostanie „Najlepszym Warmińsko-Mazurskim Ortografem”. Dr Katarzyna Jarosińska-Buriak, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, wygłosi prelekcję na temat kultury języka i ciekawostek językowo-ortograficznych, a laureaci konkursu krasomówczego „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy” opowiedzą o naszym regionie.

W południe, w sali kameralnej Kina Światowid, będzie można wziąć udział w debacie „Słowo rani bardziej niż ostry miecz”. Będzie mowa o języku użytkowników Internetu, o sposobach zapobiegania szerzeniu agresji i nienawiści w Internecie oraz empatii i dbałości o kulturę wypowiedzi.

Centrum Spotkań Europejskich Światowid na „Piknik ortograficzno-językowy” zaprasza wszystkich mieszkańców naszego regionu, a do uczestnictwa w zabawie szczególnie zachęca szkoły. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Program imprezy
godz. 10–10.30 otwarcie pikniku, informacja o projekcie, zaproszenie do udziału w grach i zabawach
godz. 10.30–11.00 finałowe dyktando o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa”
godz. 11-12 prelekcje na temat kultury języka (zagadnienia z zakresu poprawności językowej, ciekawostki językowo-ortograficzne). Występ laureatów konkursu krasomówczego „Mówić – to mało, trzeba mówić do rzeczy”
godz. 12.30-13.30 debata z udziałem nauczycieli, dziennikarzy, psychologów i samorządowców „Słowo rani bardziej niż ostry miecz”
godz. 13.45-14 wręczenie nagród w konkursie o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa” oraz laureatom konkursu krasomówczego