Niedziela, 28 sierpnia 2016. Imieniny Adeliny, Erazma, Sobiesława

Brama Targowa - jeden z niewielu zabytków, które przetrwały wojnę

2015-10-11 09:00:00 (ost. akt: 2015-10-11 09:20:05)

Podziel się:

Autor zdjęcia: archiwum Lecha Słodownika

Brama Targowa jest dzisiaj ozdobą odbudowującej się starówki w Elblągu. Jest także jednym z niewielu pozostałych po wojnie zabytków i reliktem dawnych średniowiecznych fortyfikacji. Jej dzieje wiążą się z początkami założenia naszego miasta.

Gdy na przełomie XIII i XIV w. ostatecznie ukształtowała się sieć ulic i otoczenie Starego Miasta w Elblągu, w zbudowanych fortyfikacjach najważniejszym elementem od strony północnej była Brama Targowa. Między Bramą Targową a rzeką stały dwie wieże – Strzelecka i Mnisia, zwane również Duża i Mała Wieża Mnisia. W murze miejskim od strony rzeki, ze względu na duże natężenie ruchu między miastem a nabrzeżem, znajdowało się aż pięć bram: Świętego Ducha, Mostowa, Rybacka, Bednarska, Tobiasza oraz usytuowana za klasztorem dominikanów Furta Mnisia. Jednak najwyższymi elementami elbląskiego systemu fortyfikacyjnego były Bramy Targowa i Kowalska, mające około 26 m wysokości. To wszystko można zobaczyć dzisiaj na modelu Elbląga wg stanu na rok 1635, autorstwa Hansa Pfau. Model eksponowany jest w Ratuszu Staromiejskim.
Przeczytałeś tylko 14% artykułu. Chcesz przeczytać całość?
Mam już konto Piano

Pozostała część artykułu dostępna jest dla abonentów Piano.
Pełen dostęp do tego i 44 innych serwisów internetowych w pakiecie Piano już od 9,90 zł tygodniowo.


Dostęp do Reportera, ciekawych wywiadów, obszernych reportaży oraz 40 innych czołowych portali w Polsce. Dołącz do czytelników ceniących dobrą informacje. Zarejestruj się w PIANO już teraz KLIKNIJ TUTAJ

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB