Złoty pociąg istnieje? We wtorek w kawiarence historycznej

2015-10-10 08:00:00(ost. akt: 2015-10-09 18:47:24)
Spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio

Spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Jacek Michał Kowalski, współautor książki „Lista Grundmanna”, będzie gościem w najbliższy wtorek (13.10) kawiarenki historycznej Clio w Elblągu. To będzie okazja do porozmawiania o tajemniczych skarbach Dolnego Śląska, m.in. złotym pociągu.
Pod koniec II wojny światowej Niemcy próbowali ukryć na Dolnym Śląsku, wydawało się z dala od linii frontu, zrabowane dzieła sztuki, archiwalia, księgozbiory z setek kolekcji publicznych i prywatnych.

„Złoty pociąg” to jedna z wielu legend Dolnego Śląska, która tak spektakularnie ożyła w ostatnich tygodniach. Z tajemniczym pociągiem łączy się, niewyjaśnioną do dzisiaj, sprawę zrabowanych przez Niemców depozytów bankowych (stąd nazwa ”złoty pociąg”), bądź ładunek o charakterze wojskowym (sprzęt i broń chemiczna) i wreszcie zaginione bezcenne skarby kultury.

"Złoty pociąg czy złoty sen. Tropem wojennych sensacji Dolnego Śląska" to tytuł najbliższego spotkania w kawiarence historycznej Clio, które odbędzie się w najbliższy wtorek (13.10) w elbląskim muzeum przy Bulwarze Zygmunta Augusta 11. Początek o godz. 17.30. Wstęp wolny.

Gościem spotkania będzie Jacek Michał Kowalski, współautor książki „Lista Grundmanna”. Archeolog z wykształcenia, do niedawna pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, od kilkunastu lat prowadzi badania archiwalno-historyczne nad fascynującymi wielu miłośników historii tajemnicami II wojny światowej, które kryją się na obszarze Dolnego Śląska.
Wraz z Robertem Kudelskim i Zbigniewem Rekuciem jest współautorem opracowań: „Złoto generałów”. Służby specjalne PRL na tropie skarbów III Rzeszy, Kraków 2009, Wojenne sekrety Lubiąża, Kraków 2010 (seria: Militarne sekrety), „Tajemnica Riese”. Na tropach największej kwatery Hitlera, Łódź 2002 (seria: Polska dla Odkrywców). Pracował także przy realizacji wielu filmów dokumentalnych dla kanałów Historia - Discovery i TVP.

"Lista Grundmanna", wedle zapowiedzi wydawcy - Wydawnictwa Melanż, to szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, w których przechowywano bezcenne skarby kultury”. Akcję nadzorował prof. Günter Grundmann, ówczesny regionalny konserwator zabytków. W opracowaniu autorzy wykorzystali m.in. unikalne dokumenty odnalezione w niemieckich archiwach.

Warto dodać, że spotkanie z Jackiem Kowalskim będzie przedpremierową prezentacją książki. Oficjalna promocja „Listy Grundmana” będzie miała miejsce w Warszawie 14 października.