Uczcili Święto Niepodległości na sportowo. Do przebiegnięcia było 11110 metrów

2015-11-11 17:04:00(ost. akt: 2015-11-11 19:44:34)

Autor zdjęcia: Sebastian Stawiński

Około 300 osób postanowiło uczcić 11 listopada na sportowo, biorąc udziału w Biegu Niepodległości w Elblągu. Najszybciej trasę 11110 metrów pokonali Marcin Spustek i Joanna Deputat.

Pierwszy Bieg Niepodległości w Elblągu odbył się w ubiegłym roku i miał charakter spotkania koleżeńskiego. W tym roku nabrał już bardziej oficjalnego wymiaru. Do biegu głównego zapisało się ponad 300 osób. Najpierw jednak rywalizowały dzieci, które miały do przebiegnięcia oczywiście 1110 metrów. Najszybciej ten dystans pokonali Marcel Gembal i Maja Dalidowicz.

Bieg główny wystartował o godz. 11.11. Uczestnicy mieli do przebiegnięcia 10 pętli - każda po 1110 metrów. Oczywiście wśród biegaczy nie zabrakło biało-czerwonych elementów. Start i meta znajdowały się na ul. Armii Krajowej, a później trasa biegu wiodła ul. Pocztową, 1 Maja i Hetmańską i ponownie w ul. Armii Krajowej.

Na trasie biegu można było zobaczyć także Tomasza Kłosińskiego, który pokonywał wyznaczony dystans na wózku inwalidzkim. Trzy lata temu został ranny w wypadku samochodowym. Każde 5 zł z wpisowego zostało przeznaczone na zakup protezy dla Tomka. Datki zbierali również wolontariusze Regionalnego Centrum Wolontariatu.

Od początku na czele stawki wysunęli się dwaj biegacze Truso Elbląg. Przez prawie osiem okrążeń prowadził Dariusz Nowak, który biegł w towarzystwie klubowego kolegi Marcina Spustka. Na około 3 km przed metą na prowadzenie wysunął się Spustek i nie oddał go już do mety. Wygrał z czasem 37 minut i 23 sekundy.
— Podczas ósmego okrążenia zobaczyłem, że tempo biegu spada, więc postanowiłem wyprzedzić Darka i rozpocząć długo, około 2-kilometrowy finisz. Na ostatnim okrążeniu niósł mnie już doping publiczności — powiedział nam 18-letni Marcin, który za zwycięstwo otrzymał 300 zł nagrody.

Marcin Spustek trenuje lekkoatletykę od czterech lat. Właśnie rozpoczął przygotowania do nowego sezonu.
—Jestem biegaczem długodystansowym. W przyszłości chciałbym biegać maratony lub biegi na 10 kilometrów. Wiadomo, że 11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Fajnie, że uczciłem je zwycięstwem — podsumował.

Wyniki biegu głównego:
Mężczyźni: 1. Marcin Spustek 37,23; 2. Dariusz Nowak 37,51; 3. Jacek Plawgo 39,42
Kobiety: 1. Joanna Deputat 45,40; 2. Angelika Tatarewicz 45,53; 3. Agnieszka Kwiatkowska 46,01