Piątek, 24 maja 2019. Imieniny Joanny, Zdenka, Zuzanny

Trzydzieści wyjazdów strażaków do palącej się sadzy, a to dopiero początek sezonu

2015-11-12 11:15:22 (ost. akt: 2015-11-12 11:15:18)
Sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, a elbląscy strażacy już mieli w związku z tym sporo pracy

Sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, a elbląscy strażacy już mieli w związku z tym sporo pracy

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, a elbląscy strażacy już ponad 30 razy wyjeżdżali na interwencje związane z palącą się sadzą, ulatnianiem czadu. Jedna osoba z podejrzeniem zatrucia czadem trafiła do szpitala. Strażacy apelują o ostrożność.

— Od października interweniowaliśmy już 32 razy — precyzuje kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. — W jedenastu przypadkach doszło do zapalenia się brudnych przewodów kominowych. Pozostałe zdarzenia dotyczyły ulatniania się czadu albo takiego podejrzenia — dodaje. 


Jak przyznaje rzecznik elbląskich strażaków, takich interwencji na początku sezonu jest zawsze sporo.
— W wielu przypadkach to wynik zaniedbania. Przewody kominowe nie są czyszczone, nie tylko regularnie, ale i nawet przed pierwszym w sezonie uruchomieniem pieca. Dlatego w tym okresie tak często musimy interweniować — wyjaśnia rzecznik. 


Strażacy podpowiadają jak uniknąć zatrucia.
— W sezonie warto zadbać o wentylację mieszkania, a także umieścić w domu czujniki tlenku węgla. 
Te na szczęście znajdują się w coraz większej liczbie elbląskich domów, dzięki temu w wielu przypadkach możemy reagować dużo szybciej — dodaje rzecznik straży pożarnej.Strażacy apelują do elblążan o odpowiednie przygotowanie się do sezonu grzewczego. Pożary sadzy w kominach stanowią bowiem zagrożenie dla całego budynku. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu grzewczego zawsze należy dokonać kontroli stanu technicznego przewodu kominowego (jego szczelności oraz drożności), usunąć zalegającą warstwę sadzy, sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie urządzeń grzewczych (pieców CO).

Należy również pamiętać o prawidłowym użytkowaniu instalacji grzewczej. Dzięki temu możemy zmniejszyć ryzyko pożaru czy zatrucia się tlenkiem węgla.


Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla? Należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce i wezwać służby ratownicze (tel. 999, 998 lub 112).
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB