Nie dały się nabrać fałszywym "wnuczkom". Tylko w piątek trzy próby wyłudzenia pieniędzy

2015-11-13 15:44:09(ost. akt: 2015-11-13 15:54:09)

Autor zdjęcia: Archiwum

Tylko w piątek do południa elbląska policja odebrała trzy zgłoszenia o próbie dokonania oszustwa metodą na tzw. "wnuczka". Oszuści-złodzieje wybierali na swoje ofiary osoby starsze. Policja apeluje o ostrożność i rozwagę.
— W piątek, do godz. 12, oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Elblągu odebrał trzy telefony od starszych kobiet, które miały zostać oszukane metodą „na wnuczka”. Tylko ich prawidłowa reakcja nie pozwoliła oszustom osiągnąć zamierzonego celu — mówi Jakub Sawicki z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Policjanci zakładają, że takich prób mogło być dzisiaj więcej. Dlatego apelują o ostrożność i rozwagę.
— Apelujemy do wszystkich, którzy dostaną podobny telefon od takiego ”krewnego” o niezwłoczny kontakt z policją. W takich sytuacjach dla policjantów operacyjnych liczy się czas — mówi Jakub Sawicki.

Sprawcy, posługujący się metodą "na wnuczka", często działają w zorganizowanych grupach. Wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca, synową lub podając się za członka rodziny znajomych, sąsiadów, przyjaciół. Najpierw typują swoje potencjalne ofiary - najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie. Wykorzystują głównie dane zawarte w książkach telefonicznych, wyszukując imiona, które rzadko występują współcześnie.

Jakub Sawicki, Komenda Miejska Policji w Elblągu
— Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, że to rzeczywiście krewny czy znajomy osoby odbierającej telefon zwracał się z prośbą o pomoc finansową. Oszuści wielokrotnie dzwonią do potencjalnej ofiary, w ten sposób próbują uniemożliwić osobie, którą chcą oszukać, zweryfikowanie tego czy faktycznie dzwoni krewny. Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, pracowników administracji, gazowni bądź też policjantów lub innych funkcjonariuszy publicznych lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące - należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego, a przede wszystkim powiadomić policję.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bzdura lex sed lex #1857301 | 88.156.*.* 13 lis 2015 20:46

    Nie osiągnęli celu? To znaczy - są niewinni? Panowie Policja - a gdzie ochrona społeczeństwa przed takimi gnojami? Kto ma ich łapać? Po jaką cholerę mam powiadamiać policję, jak ktoś będzie próbował mnie naciągnąć?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)