Mundur kusi stałą pensją. Chętnych wciąż jest sporo

2015-11-21 14:00:00(ost. akt: 2015-11-20 12:15:46)
Rozpoczął się nabór kandydatów do pracy w elbląskim oddziale Żandarmerii Wojskowej

Rozpoczął się nabór kandydatów do pracy w elbląskim oddziale Żandarmerii Wojskowej

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Zainteresowanie pracą w służbach mundurowych wciąż jest spore. Młodych ludzi kuszą pewne i stałe zarobki. Zostać policjantem, strażakiem czy żandarmem wojskowym nie jest tak wcale łatwo. Trzeba się sporo napocić, wykazać wiedzą i odpornością.
Właśnie rozpoczął się nabór kandydatów do pracy w elbląskim oddziale Żandarmerii Wojskowej. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są do końca listopada. Kto może się zgłaszać?
— Kandydaci już na wstępie muszą spełnić kilka warunków — zastrzega starszy chorąży sztabowy Paweł Kowalski z Żandarmerii Wojskowej w Elblągu. — Muszą mierzyć co najmniej 175 centymetrów, odznaczać się zdrowiem, sprawnością fizyczną, a także być niekaralni. Preferowani będą kandydaci posiadający prawo jazdy kategorii „C”. To wszystko zresztą zostanie sprawdzone podczas kwalifikacji. Sito jest spore, a do służby chcemy przyjąć ostatecznie kilkanaście osób. 



Same kwalifikacje przeprowadzone zostaną w pierwszej połowie grudnia. — Zanim wybrańcy pójdą, jak to się mówi, w kamasze, to może minąć nawet pół roku. Tyle mogą trwać procedury, chociaż z reguły robimy wszystko aby trwały jak najkrócej — dodaje st. chor. szt. Kowalski.

Zainteresowanie pracą w Żandarmerii Wojskowej, a także w innych służbach mundurowych, wciąż jest spore.
— Tylko podczas poprzedniego naboru mieliśmy osiem razy więcej chętnych niż miejsc — przyznaje st. chor. szt. Kowalski. — Nie ma się zresztą co dziwić. Młodych kusi stała praca, pewna pensja, mieszkanie. Ta podstawowa dla szeregowca, to około 2,5 tys. zł, co jak na elbląskie warunki jest całkiem sporo. Nie ma jednak nic za darmo. Praca w żandarmerii nie jest łatwa. Mamy służbę w weekendy, święta, czasami w trudnych warunkach — dodaje na koniec.

To nie zraża młodych ludzi, którzy szukają zatrudnienia w wojsku, policji czy też Straży Granicznej. Jednak nie wszystkim się udaje. Liczba etatów nie jest duża, a sam proces kwalifikacji i zatrudnienia trochę trwa.
Podobnie jest zresztą w policji. Jeszcze w tym roku 54 nowych funkcjonariuszy wzmocni szeregi policji w województwie warmińsko-mazurskim. — Z tych policjantów sześciu trafi do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu — mówi podkom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy elbląskiej policji.

W policji nabór trwa przez cały czas. Jednak na przyjęcie do służby można trochę poczekać.
— Zgłoszenia chętnych przyjmujemy cały czas. Jednak osoby, które dopiero teraz złożyły podanie o przyjęcie, nie mają najmniejszych szans, by stało się to jeszcze w tym roku — nie pozostawia wątpliwości sierż. Tomasz Markowski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. — Kandydaci muszą dostarczyć odpowiednie dokumenty, odbyć rozmowę kwalifikacyjną, a także pomyślnie przejść testy: wiedzy, sprawności fizycznej, psychologiczny. Jeśli uzyskają odpowiednią liczbę punktów, to trafią na kurs podstawowy.

 Cała procedura trwa miesiącami.

Jeszcze trudniej dostać etat w straży pożarnej. Nowych miejsc straży jest dosłownie jak na lekarstwo. Ale to nie oznacza, że nie warto próbować. Tak się składa, że obecnie trwa nabór do służby przygotowawczej do pracy w jednostkach ratowniczo-gaśniczych Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. Tutaj trzeba jednak się naprawdę pospieszyć. Dokumenty przyjmowane są bowiem tylko do najbliższego piątku. Szanse na zatrudnienie są niewielkie. Komenda do końca września 2016 r. planuje przyjąć jedynie... cztery osoby. 


— Dodatkowych etatów nie mamy, nowych funkcjonariuszy przyjmujemy jedynie na miejsce starszych kolegów, którzy przechodzą na emeryturę — wyjaśnia Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.
Niedawno, bo w drugiej połowie października nabór do służby ogłosił Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. Chętni muszą posiadać obywatelstwo polskie, co najmniej średnie wykształcenie, wiek do 35 lat i nie być karani. Kandydatów czeka dość długa i trudna droga rekrutacji. Samo złożenie dokumentów to dopiero początek. Następnie kandydat przechodzi m.in. testy z wiedzy ogólnej, językowe (do wyboru są języki: angielski, niemiecki francuski, ukraiński lub rosyjski), badania lekarskie ogólne, badania psychologiczne oraz musi poddać się badaniu wariografem. Musi również przejść testy sprawnościowe.

Chętnych do służby w SG nie brakuje. Co roku co najmniej kilkanaście osób ubiega się o jedno miejsce. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej ochrania lądową granicę Polski z Rosją na długości prawie 200 km. Zainteresowni dokumenty mogą składać w komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie przy ul. Gen. Wł. Sikorskiego 78.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ojciec Słabeusz #1863398 | 81.190.*.* 22 lis 2015 16:05

    Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie bohatera. Za 600 euro "w weekendy, święta, czasami w trudnych warunkach" Koń by się uśmiał. Newolnictwo XXI wieku. Wąsate Janusze będą pokrzykiwać na was. Zatrują wam duszę swoim prostackim mizernym życiem. Staniecie się tacy sami jak oni o ile wam wątroba nie wysiądzie.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. faja_men #1863350 | 89.228.*.* 22 lis 2015 13:49

    Za "pracę" polegającą na podnoszeniu szlabana na granicy - wysoka emerytura po 25 latach tej "pracy". Kpina. SG to największe nieroby wśród całej tej tzw. mundurówki (czytaj - stada nierobów utrzymywanych przez resztę społeczeństwa). Tfu!

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. 81 #1863255 | 81.15.*.* 22 lis 2015 09:39

      każdy wie że do służb typu (POLICJA ,WOJSKO) idą nieroby .tyle

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

    2. asd #1863189 | 88.156.*.* 22 lis 2015 00:41

      Stała pensja? Ile i za jakie poświęcenie. Dzięki wolę pracować u prywaciarza za 2 x tyle.

      odpowiedz na ten komentarz

    3. Oko #1863168 | 81.190.*.* 21 lis 2015 23:35

      Głupota, chętnych nierobów:))))

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (12)