środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Marsz Podchorążych po raz szósty przejdzie ulicami starówki

2015-11-25 19:50:00 (ost. akt: 2015-11-25 19:51:53)
Uczniowie podczas Marszu Podchorążych odegrają sceny z dramatu „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego. W środę przygotowywali się do tego na Starym Mieście

Uczniowie podczas Marszu Podchorążych odegrają sceny z dramatu „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego. W środę przygotowywali się do tego na Starym Mieście

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dla uczniów to przykład, że w Elblągu można robić coś nowatorskiego, a nie nudzić się przed komputerem. Przy okazji w ciekawy sposób poznają historię Polski. W piątek po raz szósty ulicami elbląskiej starówki przejdzie Marsz Podchorążych.W Marszu Podchorążych, który w piątek 27 listopada przejdzie ulicami elbląskiej starówki, weźmie udział około 200 uczniów z pięciu szkół, w tym trzech ponadgimnazjalnych, jednego gimnazjum oraz jednej podstawówki. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Piotr Imiołczyk, nauczyciel Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Elblągu. Jak sam mówi, inscenizacje uczą wielu potrzebnych rzeczy.
— Dla młodzieży mundurowej jest to frajda, że biorą udział w przemarszu. Oprócz tego mogą zabłysnąć jako aktorzy w mniejszych lub większych rolach — opowiada. — Same przedstawienia mają coraz solidniejszą otoczkę: dysponujemy strojami z epoki, atrapami broni charakterystycznymi dla tamtych czasów. Łączymy także przeszłość i teraźniejszość i przygotowujemy np. piosenkę rapową o powstaniu styczniowym. W ciągu następnych kilku miesięcy będziemy chcieli przygotować do niej teledysk.

Jednak główny i podstawowy w tych zabawach jest zawsze wątek patriotyczny. Podczas piątkowego marszu uczniowie Międzyszkolnego Koła Historycznego odegrają sceny z dramatu „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego. Inscenizacja związana jest z dniem 29 listopada 1830 r., czyli z wybuchem powstania listopadowego i sprzysiężeniem podchorążych zawiązanym przez Piotra Wysockiego i Józefa Zaliwskiego w Szkole Podchorążych Piechoty w Łazienkach w Warszawie.

Piątkowy Marsz Podchorążych rozpocznie się o godz. 15. Jego uczestnicy wyruszą sprzed muzeum, a później przejdą ulicami: Garbary i Stary Rynek - tu będą odgrywane inscenizacje. Po ich zakończeniu pod krzyżem przed katedrą św. Mikołaja zapalą znicze.
as

Więcej o marszu w czwartkowym Dzienniku Elbląskim

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Bardzo ciekawe #1866250 | 164.126.*.* 25 lis 2015 21:05

    Historis polskis na niemieckiej ziemii uczyc sia

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz