Czytak będzie czytał książki niewidomym

2015-11-26 09:22:24(ost. akt: 2015-11-26 12:17:21)
Czytak prezentuje Małgorzaty Kisiel z Cyberiady

Czytak prezentuje Małgorzaty Kisiel z Cyberiady

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

To niewielkie urządzenie z wyglądu przypomina radio. W środku ma kartę pamięci, na którą nagrywa się książki w specjalnym formacie. Do biblioteki przy ul. Hetmańskiej trafił właśnie Czytak Plus, który będzie służył osobom niewidomym.
Czytak Plus - urządzenie, dzięki któremu niewidomi i niedowidzący będą mogli czytać książki dostępne będzie w "Cyberiadzie", czyli w fili Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej. Czytak trafił do "Cyberiady" dzięki inicjatywie Małgorzaty Kisiel, pracownicy filii.
— Napisałam do Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” prośbę o wypożyczenie tego urządzenia — mówi pani Małgorzata. — Szybko przyszła pozytywna odpowiedź.

Czytak to bardzo proste urządzenie, które swoim wyglądem przypomina niewielkie radio. W środku znajduje się karta pamięci, na którą nagrywa się książki w specjalnym formacie. Z nowych propozycji Cyberiady cieszy się elblążanka Agnieszka Pietrzyk, pisarka, która w wyniku choroby straciła wzrok.
— Nigdy nie korzystałam z takiego sprzętu, a słyszałam o nim wiele dobrego. Przede wszystkim to, że jest łatwy w obsłudze. Rewelacyjne jest to, że Czytak można wypożyczyć do domu i tam spokojnie przesłuchać wybrane lektury. Niewykluczone, że kiedyś z tego urządzenia skorzystam — mówi pani Agnieszka.

Pani Agnieszka na co dzień słucha przede wszystkim audiobooków.
— Owszem, mogłabym dotrzeć do każdej książki papierowej i przeczytać. Najpierw musiałabym ją jednak zeskanować, a potem przy pomocy programu dźwiękowego wysłuchać. Jednak słuchanie audiobooków jest dla mnie łatwiejsze i o wiele przyjemniejsze, bo czytają je zawodowi lektorzy i jest to przyjemniejsze dla ucha — wyjaśnia Pietrzyk. — Na co dzień przy czytaniu książek korzystam także z urządzenia tzw. BookSense, na którym inaczej niż w przypadku Czytaka, można słuchać plików jedynie w formacie mp3.

Użyczaniem Czytaków zajmuje się Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” im. Henryka Ruszczyca, które od 2007 r. zajmuje się nagrywaniem i udostępnianiem bibliotekom cyfrowych książek mówionych przeznaczonych dla osób niewidomych i słabo widzących.
as

Źródło: Dziennik Elbląski