Wyróżnienia dla wolontariuszy. "Otwarta dłoń" z nagrodą główną

2015-12-08 15:31:00(ost. akt: 2015-12-08 15:52:56)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Pomagać innym za darmo, to coś co lubią robić, a nawet jest to dla nich pasją. O tym, jak wiele potrafią zdziałać, przekonało się już wiele osób. Mowa o wolontariuszach. We wtorek (08.12) był moment, żeby podziękować im za to, co robią dla innych.
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza jest obchodzony 5 grudnia. O tym, jak wiele wolontariusze mogą zdziałać przekonał się m.in. Tomasz Kłosiński, elblążanin, który w wyniku wypadku samochodowego stracił nogę.
— Jestem wdzięczny, bo w pomoc mi zaangażowało się wiele osób — mówi Tomek. — To wspaniałe, że ludzie tak potrafią pomagać, całkowicie bezinteresownie. To dzięki nim udało się zebrać 38 tysięcy złotych na potrzebną mi protezę nogi. To dzięki nim spełnię swoje marzenie i zatańczę na swoim ślubie — dodaje.

W Elblągu dzień wolontariusza świętowano we wtorek (08.12). Konferencja „Wolontariat dla każdego”, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, była okazją do podsumowania tego, co udało się zdziałać w tym roku oraz do podziękowania tym, bez których nie byłoby to możliwe - wolontariuszom.
— Tak naprawdę powinniśmy świętować codziennie, ale w ten jeden dzień stawiamy na piedestale tych, którzy robią bardzo dobrą robotę dla środowiska, lokalnej społeczności, a z reguły stoją trochę w cieniu — mówi Gabriela Zimirowska z Regionalnego Centrum Wolontariatu. — Według mnie to pokazywanie tych dobrych postaw jest bardzo ważne, chociażby dlatego, żeby „zarażać”, pokazywać, że taka praca daje dużo satysfakcji i jest jeszcze świetna dla rozwoju, zdobywania doświadczenia, poznawania nowych miejsc i ludzi.

Ilu wolontariuszy jest w Elblągu? Trudno zliczyć. Część osób angażuje się stale w działania, a część okazjonalnie. Jedno jest pewne. Bez ich pomocy wielu rzeczy by się nie udało.

Także podczas konferencji poznaliśmy zwycięzcę konkursu „Barwy wolontariatu”. W tegorocznej elbląskiej edycji było aż 32 nominowanych do nagrody głównej. Wygrało koło wolontariatu „Otwarta dłoń” działające przy bursie przy ul. Komeńskiego.
— Jesteśmy gotowi, gdy centrum wolontariatu nas potrzebuje, ale również mamy stałe działania — wyjaśnia Magdalena Jańczuk, wychowawczyni z bursy, opiekunka koła. — Od trzech lat uczennice pomagają chłopcu ze szkoły podstawowej w codziennym odrabianiu lekcji, od tego roku przychodzi do nas również kolejny uczeń. Współpracujemy również ze Środowiskowym Domem Samopomocy Niezapominajka. Sporo jest tych codziennych dodatkowych, obowiązków. Uczniowie angażuje się w nie całym sercem. Okazuje się, że wcale nie jest z tą młodzież tak źle. Mam świetne dziewczyny, z których jestem bardzo dumna. 


Podczas konferencji podsumowano również konkurs na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych. Nagrodę im. dr Aleksandry Gabrysiak otrzymało w tym roku Stowarzyszenia Alternatywni za Festiwal Literatury Wielorzecze.
naj